Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Voi de unde va procurati materialele de citit?

In jos 
+13
Iama
Bang|Bang
Fly
dorin.lazar
mello
Elle G.
irinutza26
ionuca
ameer
Spadez
Jen
Alin
itch
17 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Jo
Mușteriu
Mușteriu
Jo


Numarul mesajelor : 32
Localizare : in my mind
Data de inscriere : 17/09/2008

Voi de unde va procurati materialele de citit? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Voi de unde va procurati materialele de citit?   Voi de unde va procurati materialele de citit? - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi 18 Sept 2008 - 0:23

din pacate si eu traiesc in orasul cu o singura librarie ca lumea si mare (Humanitasul) si cateva micute si dosite.
Cumparam mult de la anticariate (care s-au desfintat si alea confused ), din cele pe care le frecventam a mai ramas unul in picioare. Am mai comandat de pe net, dar am cam renuntat la obiceiul asta dupa ce o comanda mi-a venit cu mare intarziere (cateva luni), nu erau toate cartile si am si platit de mi-au sarit capacele pt niste carti care nu erau nici macar noi Sad
sursa principala ramane tot biblioteca judeteana, unde bibliotecarele sunt chiar dragute, dupa cum spunea si fly Smile
plus am o matusa si o mamica ce se ocupa in mod direct de o.... librarie Very Happy it's heaven Smile
Sus In jos
DisPater
Mușteriu
Mușteriu
DisPater


Numarul mesajelor : 30
Localizare : Yoknapatawpha
Data de inscriere : 26/08/2008

Voi de unde va procurati materialele de citit? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Voi de unde va procurati materialele de citit?   Voi de unde va procurati materialele de citit? - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 19 Sept 2008 - 7:17

cind ajung in bucuresti anticariatul i.c. bratianu si opus lui, cel de la noi. si pe "stefan cel mare" cred ca asa ii zice strazii am gasit unul care face reduceri de 20% pentru studenti. "exlibris" sau cam asa ii spune, nu mai stiu exact, ca am dat de el din greseala. mai sint in magazinele diverta carti in engleza de la penguin books (la 10 lei cartea), dar in majoritate sint asa zisii clasici care nu ma mai tenteaza.

oricum, e mai ieftin de comandat carti de pe internet la un dolar cartea + 4-5 dolari cheltuieli de transport. (second hand, desigur, dar in conditii mai bune decit unele din anticariatele noastre; ian macewan cu enduring love a fost 1 dolar + 8 dolari transport, transport la "priority mail"; in doua saptamini a ajuns, chiar mai devreme decit prevazusera ei. aici depinde si de carte, caci una de teorie ajunge si al 20-30 de dolari; dar tot e bine deoarece la noi nu s-au tradus). mai ales ca poti comanda si cu card in lei. iti iau ei 2.9 lei la un dolar fara de 2.4 cit e la banca la noi cursul, dar nu e o problema. merita cheltuiala.
singura problema avuta a fost ca la o carte cei de la posta romana nu mi-au adus talonul ala in cutia postala si s-a intors cartea in america. dar mi-au dat banii inapoi.

de la noi cei mai ok in materie de expeditie sint diverta si polirom. de humanitas sa nu mai aud in materie de comandat online dupa ce au anulat comanda fara sa anunte, deoarece isi refaceau site-ul. pina nu i-am intrebat eu dupa doua luni ce se intimpla nu au zis nimic nesimtitii.
Sus In jos
the_souldemon
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 37
Localizare : just between here, there and nowhere
Data de inscriere : 01/10/2008

Voi de unde va procurati materialele de citit? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Voi de unde va procurati materialele de citit?   Voi de unde va procurati materialele de citit? - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 6 Oct 2008 - 4:08

Citesc de oriunde. Cand eram copil nu citeam decat cartile din biblioteca personala ( pe care parintii, mari cititori si ei , au umplut-o cu cateva mii de volume, dintre care 60 % carti de "must read" si carti pentru copii.) si de la biblioteca ce nu aveam acasa pentru ca aveam carti desperecheata uneori si autori precum karl may deloc (desi frank herbert si asimov tot ce a aparut in romania).
Acum nu prea mai citesc carti imprumutate (desi tin sa multumesc lui theo pentru Anne Rice, la momentul respectiv nu aveam nici o sansa sa le cumpar pe cele cinci care le-am citit de la el) si imi cumpar carti cand am chef. Adik daca intru in librarie si am bani de obicei ies cu cartea in brate.
Cum citesc mai mult carti tehnice acum (munca si facultate , dupa cum s-a mai spus Very Happy) stau mai mult pe net pentru ele. Nefiind impotriva e-books mai folosesc si t....zii sa fac rost de cate ceva. (foarte urat din partea mea, dar preturile se invart de la 40 de dolari in sus. Razz). Carti de beletristica cumpar de obicei din librarii. Ultimele le-am cumparat din Canada, la 10 dolari canadieni bucata , plus cateva taxe. As lua mai multe, dar imi cantaresc aia bagajul la aeroport Razz.
In general cartile sunt prea scumpe pentru nivelul de trai din romania. Numai cartile de joc sunt ieftine . Asa se promoveaza un stil de viata ...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Voi de unde va procurati materialele de citit? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Voi de unde va procurati materialele de citit?   Voi de unde va procurati materialele de citit? - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos
 
Voi de unde va procurati materialele de citit?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Locul unde cititi / locul ideal de citit
» Locul unde nu se intampla niciodata nimic
» Carti cu vampiri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Taverna cu discutii-
Mergi direct la: