Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Locul unde cititi / locul ideal de citit

In jos 
+11
Elle G.
Fly
Spadez
ionuca
Jen
Bang|Bang
ameer
Theo
irinutza26
Alin
itch
15 participan?i
AutorMesaj
itch
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 24/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeDum 24 Aug 2008 - 22:26

Cum sunt si student si angajat, 90% din timp il pierd in Bucuresti asa ca citesc cam pe unde apuc: in camin, in RATB / metrou, prin parcuri, la munca, la facultate intre / in pauze / cursuri, pe tren / microbuz, pe plaja in Vama (cand mai ajung) si in general cam pe unde se nimereste sa am ceva timp liber si o carte la mine.

Locul ideal de citit:
1) o plaja insorita pe o insulita pustie undeva prin Polinezia Franceza. Un hamac mare si alb agatat intre 2 cocotieri (la umbra), Plaja undeva la 20 de metrii. In directia opusa, ceva mai departe, o cabanuta. Muzica in surdina de la ceva "tehnologie" (e ok si casti pe urechi). O bautura rece (si neaparat cu umbreluta Very Happy).
2) O camera mare si cu cel putin 2 pereti din geamuri, care sa fie goala. In colturi sa fie boxe (5.1 will do just fine) iar pe undeva prin mijloc un fotoliu mare si comod. Langa, o masuta cu un notebook pt muzica.

Pt voi care este locul ideal de citit ?
Sus In jos
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeDum 24 Aug 2008 - 22:45

Hmm...cred ca pe o vreme ca asta locul ideal de citit ar fi undeva intr-o poienita - nu prea departe de o cabana, intr-un hamac agatat intre doi copaci. Poienita ar trebui sa fie proaspat cosita, sa se simta mirosul ierbii...si din hamac s-ar vedea un munte, sau un deal plin de maci.


Cealalta optiune a mea ar fi intr-o camera doar a mea destinata exclusiv cititului...ar fi rafturi de biblioteca cam pe jumatate de camera...postere cu filme vechi sau imagini b&w in locurile ramase libere..un birou intr-un colt, si neaparat un fotoliu - stiu si care, imi plac unele de la Ikea Razz, aflat langa o fereastra mare cu vedere catre gradina.

Evident, locurile mele ideale de citit nu se gasesc in apropierea Bucurestiului. Very Happy
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
irinutza26
De-al casei
De-al casei
irinutza26


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 114
Localizare : Middle of Nowhere
Data de inscriere : 18/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeDum 24 Aug 2008 - 23:53

Locul meu preferat de citit e in curte, in sezlong, la umbra sub pavilion, cand adie putin vantul. Evident citesc si in casa, adancita in papasanul propriu si personal...Si citeam si in cetate, unde e liniste si pace.

Locul ideal ar fi: la munte, intr-un loc izolat si linistit, plin de verde, padurea se zareste si eu stau pe veranda unei cabanute construita numai din lemn.
Sus In jos
http://irinuta26.blogspot.com
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 7:44

In tren. Serios. Am citit Other Voices, Other Rooms si o parte din Book of the New Sun in accelerat, respectiv rapid. Si e foarte misto. Ar trebui sa se faca trenuri special pentru lectura.
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 9:54

In tren/RATB si in cafenele. In ratb cel putin am un spor...as putea sa merg o zi intreaga si numai sa citesc. reading Acasa in schimb...way too much distraction tomato
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Bang|Bang
Mușteriu
Mușteriu
Bang|Bang


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 32
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 25/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 10:02

Acasa,in patul meu sau in curte la umbra Smile
Sus In jos
Jen
Mușteriu
Mușteriu
Jen


Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 12:36

Si eu am spor la citit in mijloace de transport (RATB sau tren). N-am nimic care sa ma distraga, asa ca citesc pe rupte. Altminteri... intr-un pat comod.

Astea cu poienite si mijlocul naturii suna bine... pana incepe sa-ti intre primul ciot in coaste. Pe plaja e misto pentru ca poti sa dai gauri in nisip ca sa te asezi mai comod, si faci 2 lucruri in acelasi timp, citesti si te bronzezi (altminteri eu ma plictisesc stand intinsa la soare).
Sus In jos
http://books.mostly-harmless.ro
ionuca
Mușteriu
Mușteriu
ionuca


Numarul mesajelor : 36
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 11:35

In mod clar la mine acasa, intinsa pe pat si cu pisica torcandu-mi pe piept Very Happy In natura nu prea imi vine sa citesc, dar ma impac de minune cu cititul in metrou si in alte mijloace de transport. Iar daca e sa citesc in tren, imi place mai mult pe coridor, stand pe jos, decat in compartiment.
Sus In jos
http://rainbowchild.mostly-harmless.ro
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 12:06

ionuca a scris:
In mod clar la mine acasa, intinsa pe pat si cu pisica torcandu-mi pe piept Very Happy In natura nu prea imi vine sa citesc, dar ma impac de minune cu cititul in metrou si in alte mijloace de transport. Iar daca e sa citesc in tren, imi place mai mult pe coridor, stand pe jos, decat in compartiment.
reusesti sa-ti faci loc pe coridor ? blink mie mi se pare extraordinar de ingust.
raspunzand la thread, cel mai bine citesc acasa, in pat. nu imi place sa citesc la birou pentru ca ma aleg cu niste dureri de gat ingrozitoare, iar pentru ca am nevoie de liniste in jurul meu atunci cand citesc ( pentru a ma concentra cat mai bine ) nu pot citi in ratb/metrou si nici in parcuri. Cel mai bun loc de citit dupa mine e acasa, unde e liniste.
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
ionuca
Mușteriu
Mușteriu
ionuca


Numarul mesajelor : 36
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 12:08

Sunt mica, I fit! Smile) E mai greu cu lumea care se plimba pe coridor si trebuie sa treaca peste picioarele mele, dar se descurca ei Very Happy
Sus In jos
http://rainbowchild.mostly-harmless.ro
Fly
Mușteriu
Mușteriu
Fly


Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 25/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 18:21

In pat; ma enerveaza cititul pe scaun.
Si-n mijloacele de transport e misto, nici pe mine nu ma deranjeaza zgomotul de fond.
In parc [unul mai retras pe care-l stiu : D], intinsa pe banca e o atmosfera faina dar in rest, natura - not my friend cind citesc - ori tintarii, ori lumina cum nu trebuie, ori pozitia, ori crengile etc. you get the point

Dar, la urma urmei, cel mai mult imi place cind cartea e-asa faina ca uit unde is si cum stau.
Am uitat sa zic ca citesc citeodata si mergind pe drum.. stiu ca era o discutie pe bookblog pe tema asta :b
Sus In jos
Elle G.
Mușteriu
Mușteriu
Elle G.


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 18:34

in pat citesc cel mai mult, incep semi-sezind cu doua perne la cap si trec apoi prin toate pozitiile posibile, inlcusiv cu picioarele pe pereti. Razz
mai citesc si in curte, in autobus sau in statiile de autobus.
mai scot cartea si in cite-o cafenea, am citit un kundera intreg aproape exclusiv asa.
si in tren, de fiecare data. uneori cu iPodul pe urechi, alteori fara.

nu cred ca am locuri ideale. adica dac-as putea alege, tot un pat sau o banca as prefera Smile.
Sus In jos
http://elleg.wordpress.com/
mickme
Mușteriu
Mușteriu
mickme


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 22/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeLun 1 Sept 2008 - 14:22

intr-o vana plina cu apa calduta sau fierbinte (ftie de anotimp) cu o sticla de vin alaturi (vara sprit); aproape zilnic citesc asa, uneori stau si cate 3-4 ore Smile
Sus In jos
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeDum 7 Sept 2008 - 23:38

Cel mai bine citesc ziua in pat, cu multe multe perne. Nu prea pot sa citesc mult la lumina artificiala din pacate, asa ca ma rezum sa citesc mai mult ziua. Imi place cand ma apuc de o carte pe la 3-4 dupa-amiaza si o termin tot in aceeasi zi, pe seara, inainte sa apuc sa aprind lumina, cand e semiintuneric. Nici nu imi dau seama cum se intuneca paginile.
Mai citesc confortabil pe ratb, daca e lumina buna evident, ceea ce in autobuzele aglomerate nu se intampla prea des.
Sus In jos
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu
sunbeam


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 32
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeDum 28 Sept 2008 - 22:07

Imi place sa citesc in spatii destul de mici. Am senzatia ca gandurile "zboara prea departe" in spatii prea deschise si cand zic asta ma refer la campuri intinse, plaje, locuri la mare inaltime de unde se vede intreaaaaaga zona.
Daca e vorba sa citesc in natura, prefer macar cativa copacei care sa-mi limiteze vederea...Cel mai frumos ar fi intr-o poiana izloata.
Sus In jos
the_souldemon
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 37
Localizare : just between here, there and nowhere
Data de inscriere : 01/10/2008

Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitimeLun 6 Oct 2008 - 3:44

Cel mai bun raspuns cred ca ar fi in cazul meu unde m-am simtit cel mai bine citind. Am citit si la munte si la mare si pe nisip si pe iarba, in padure, in parc, in tren, peste tot. Dar cel mai mult am citit la mine la tara, intins pe o balustrada de beton de la veranda casei, cu o patura sub mine si cu o perna rezemata de stalpul le la colturl verandei. La umbra, vara. Am citit acolo in ordine cartile copilariei, cu jules verne si apoi karl may, carti variate, carti din patrimoniunl cultural roman Very Happy, carti fantastice. Am citit acolo ultima data acum cinci ani si cartea a fost Nemesis, carte de Asimov care imi scapase cumva pana atunci. Si de ce e ideal... casa nu mai e, deci nici veranda. Se respecta teorema: idealul nu poate fi atins niciodata.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Locul unde cititi / locul ideal de citit Empty
MesajSubiect: Re: Locul unde cititi / locul ideal de citit   Locul unde cititi / locul ideal de citit I_icon_minitime

Sus In jos
 
Locul unde cititi / locul ideal de citit
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Locul unde nu se intampla niciodata nimic
» Voi de unde va procurati materialele de citit?
» Ce cititi acum?
» Ce muzica ascultati cand cititi?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Taverna cu discutii-
Mergi direct la: