Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Inima Intunericului-Ignari Stona

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Nana Yrumi
Mușteriu
Mușteriu
Nana Yrumi


Numarul mesajelor : 30
Varsta : 30
Localizare : tulcea
Data de inscriere : 13/02/2010

Inima Intunericului-Ignari Stona Empty
MesajSubiect: Inima Intunericului-Ignari Stona   Inima Intunericului-Ignari Stona I_icon_minitimeSam 15 Mai 2010 - 21:05

Ignari Stona

-Nu cred ca este o idée prea buna,adauga Lex.
-De ce nu,spuse Enya deja enervata,alegem pe cei mai buni din toate rasele,si ii vom antrena ca sa devina Ingeri ai Luminii.Vom readuce la viata aceste fiinte mistice,doar gandeste-te ii spuse ea punandu-I mana peste mainile lui albe.
-Si daca vor fi oameni,ei se vor transforma in elfi,adauga Cassandra multumita de noile ei puteri.Ii vom putea invinge pe Ingerii Intunericului si totodata ii vom razbuna moartea Maestrului.
Vanyr si Leo,taceau ceva era in neregula cu ei,timp ce o saptamana erau posomorati.Cassandra incerca sa afle ce este cu ei,dar nu putuse prin simplul fapt ca Vanyr tipase la ea sa-l lase in pace.De atunci ea nu-I mai vorbise,si cand luau masa ea statea langa Enya,nu mai statea langa el.
Enya nu-l intrebase pe Leo ce se intampla cu ei,nu vroia sa-l supere,dar durase deja o saptamana,si trebuia sa-l interogheze,nepasandu-I de consecinte.
-Castelul e mare,putem face Sali de clase,bai,dormitoare pentru elevi si profesorii pe care ii vom recruta,Sali de antrenamente,jocuri,laboratoare.Doar gandeste-te fir-ar sa fie Lex!tuna Enya deja obosita.
-Vom avea mult de muncit,adauga el ganditor,profesorii trebuie pusi sub un juramant aspru in caz de tradare vor fi condamnati la moarte lenta,iar elevii dupa ce invata magia generala,si alte lucruri,ii vom selecta.
Enya era multumita de prietenul ei.
-Ii vom selecta,si vom vedea care element li se potriveste,dupa cateva antrenamente,fiecare dintre noi vor lua acei elevi care corespund cu elementele noastre,dupa terminarea instruirii lor…
-Vor face ceea ce vom face si noi,spuse Cassandra amuzata,in fiecare zi si seara.Dar sunt cam tineri ca sa faca fata,oare ne putem increde in niste copii?
-Normal,o asigura Enya zambindu-I malefic,vor face acelasi juramant ca si profesorii.
-Dar bunica ta? O intreba Lex sceptic.
-Nu-ti face griji,acest lucru nu o priveste pe ea,si daca incearca sa intervina nu cred ca ar vrea sa se puna contra mea.
Enya se uita la Leo,privirea lui era pierduta,ridica ochii si intalni privirea ei de safir.
Acum toti erau elfi,iar pentru Lex si Cassandra puterea elfilor era minunata.Mereu isi testau abilitatile.
-Vorbim mai pe seara,spuse Enya ridicandu-se de la masa,poate ve-ti fi si voi ma sociabili de data aceasta,se intoarse spre cei doi.
Leo se uita la ea cu o privire pierduta,incat Enya se crispa.
Urca scarile din marmura neagra,era mult de mers pana in apartamentul ei,cu toate ca preferintele elfilor in locuintele lor,constau in multa verdeata si erau in stare sa doarma si in padure fara nici un fel de adapost.Dar camera Enyei era toate alba,iar patul cu baldachin era negru,iar draperiile erau visinii,canapeaua din sufragerie avea culoarea pamantie,iar parchetul era verde,inclusive draperiile,iar semineul era si el pamantiu.In camera de lucru totul era pamantiu,mobile,fotoliile,biblioteca,inclusiv draperiile,iar pe pereti erau desenati trandafiri,in camera ei trandafirii erau negri, in sufragerie erau verzi,camera de lucru erau sangerii.Baia ei era mare,avea o cada mare,in care nu aveai nevoie de robinet,atunci cand te asezai,cada se umplea singura,cuvintele pe care trebuia sa le spui erau “Putin mai calda sau mai rece,fierbinte,rece,inca putin,”etc.Baia nu avea o culoare specifica,pe pereti era desenate flori,tot soiul de flori pe care Enya le intalnise.
Se duse in camera de lucru,se tranti in fotoliu,iar privirea ei se opri asupra trandafirilor din vaza de pe biroul ei.
-Nu erau acum 3 ore aici,cine i-a pus?
Fara sa bata la usa,Leo intra in birou,aceasta se uita uimita la el.
-Leo? spuse ea mirata ridicandu-se de pe fotoliu si indreptandu-se spre trandafiri.
Acesta nu-I raspunse,lua un trandafir in mainile ei albe,il lua cu atata gingasie de parca tinea in maini unui pui de pasare.Il duse la nas,si inspira.Se intoarse spre Leo,acesta se uita trist la ea.Ceva in inima ei pulsase.Niciodata nu a vrut sa-l vada pe Leo trist,el era mereu vesel,fericit,mereu zambea chiar daca avea ceva pe suflet,iar in fata inamicilor tot zambea,chiar daca trebuia sa-I omoare,era ca un fel de zambet al mortii petru cei care se luptau cu ei.
Dadu drumul la floare si se lipi de pietpul lui,acesta o lua in brate,strangand-o puternic la pieptul lui.
-Scuze,spuse el cu o voce inceata si seductiva,nu stiu ce a fost cu mine saptamana asta,poate din cauza noilor mele puteri.
Enya se uita la el ciudat,simtea ca nu-I zice tot,ascundea ceva de ea.
-S-a intamplat ceva?il lua ea pe nepregatite,Leo asa cum iti spun eu ce am pe suflet,asa vreau sa faci si tu.
Acesta se uita la ea la ea uimit.
O lua de maini si o lipi de perete,incepu sa o sarute pe gat,gura,incerca sa se impotriveasca dar ceda.Saruturile lui erau cele mai dulci momente din viata ei.
Isi scoase tunica verde,o lua in brate si o puse pe Enya in pat,ii vazu medalionul de la Ryku,se ingrozi.
-De unde il ai?il intreba ea in timp ce-l oprea.
-L-am gasit la tine,atunci cand l-am atins mi s-a lipit de gat,am incercat de nenumarate ori sa-l dau jos,dar am esuat.Simt cum ma invadeaza o groaza de sentimente acuma,mai ales cand te privesc,cand esti langa mine,cand imi vorbesti.
O saruta, incerca sa gandeasca limpede,dar sarutarile lui o faceau sa-si piarda firea.
Il lasa sa o sarute,vazu lantul medalionului il apuca incet ca el sa nu-l simta si trase tare,pana il rupse.
In acel moment toata obsesia pe care o simtea Leo disparuse,se uita buimacit la Enya,se inrosi sau asa I se paru ei.Se dadu jos din pat,plin de regrete.
-Enya,imi pare rau,spuse acesta trist,nu stiu ce m-a apucat,dar eram invadat de o multime de sentimente.
Cat timp purtase medalionul,simti ce simtise Ryku,si afla ca inca o mai iubea pe Enya,dar dragostea lui era bolnava.
Statea cu spatele la ea,fara sa simta ea se ridica din pat, si-l lua in brate,isi lipi fata de pielea lui infierbantata.
-Tot timpul acesta m-am gandit numai la mine,spuse ea stangandu-l si mai tare,acum se intoarce roata,Leo,ceea ce ai simtit cat timp ai purtat medalionul meu,nu trebuie sa ii dai importanta.
Ii dadu drumul,acesta se intoarse spre ea.Lumina soarelui care apunea ii lumina fata,facand-o mistica,isi acoperi fata cu palmele.Enya il lua gingas de maini si il saruta,incerca sa se opuna,sentimentul de vinovatie il facea sa se fereasca de ea.
Se uita in ochii lui cu atata incredere incat inima lui se topi si mai mult.
O saruta,lasa totul in urma,pielea ei fina,la atingerea buzelor ei il faceau sa-si piarda controlul.Iar sentimentele pentru ea deveneau din ce in ce mai puternice.
Il iubea,se simtea bine in compania lui,ar da orice sa nu-l mai vada trist,in seara asta I se daruia lui,pentru ca-l iubea era in stare sa-si dea si viata pentru el.
Se simtea ciudat,in mintea ei amintirile curgeau ca apa unui parau.Totul I se parea atat de imposibil,atat de ireal,de parca nici nu se intamplase,se uita la fata lui Leo.Acesta o saruta.
Aceasta seara nici unul din ei nu o va putea uita,era atat de speciala.
Se facuse 3 dimineata,nici unul din ei nu dormea.
Leo o lua in brate.
-Niciodata nu m-am gandit ca se va intampla asta,spuse el sarutand-o pe gat.
-Nici eu,ii declara Enya,m-am daruit tie fara sa gandesc,am lasat sentimentele sa ma conduca.
-Cred ca ar trebui sa dormim,spuse Leo care casca,sunt oboist.
Enya se uita la el zambindu-I,il saruta pe buzele sale moi si dulci,isi puse capul pe pieptul lui lat si adormi.
Orele trecura,Enya se trezi inaintea lui,se uita la el cum dormea.Arata ca un inger,parul lui argintiu si fata lui ascutita ii dadea aceasta infatisare.
Se intoarse spre fereasta,soarele inca era pe cer,se uita la ceasul de pe noptiera din dreapta ei.Ceasul indica ora 4 dupa-amiaza.
S-au apucat de treaba,modificau cu ajutorul magiei incaperile.
-Eu fac sectorul dormitoarelor,spuse Cassandra entuziasmata.
-Eu cred ca o sa fac salile de clasa si laboratoarele,spuse Leo in timp ce se juca cu o frunza moarta.
-Noi doi,spuse Lex arantand si spre Vanyr vom avea grija de salile de antrenamete.
-Si se pare ca eu fac ceea ce a mai ramas,spuse Enya,minunat.
Se despartira,toata treaba dura aproape 3 ani.Cum veneau din investigare,mancau si se puneau pe treaba.
Draco era paznicul,statea in casa lui care era situata in mijlocul castelului pe cel mai inalt turn.Enya avusese grija sa-I faca asa cum ii place,trei incaperi mari,una pentru dormit,alta pentru spalat si ultima pentru mancat.
Totul era negru cu albastru.
Totul fusese realizat,acum urma cea mai grea parte,aducearea viitorilor ingeri ai luminii.
Trebuiau alesi cei mai buni.
Lex statea afara pe bancuta din gradina cu trandafiri,se uita la Enya care atingea peretii castelului cu mana stanga.
-Ce s-a intamplat? O intreba el,obosit.
Aceasta isi continua de treaba,vorbea cu el fara sa-I arunce o privire.
-O sa fac caramida si mai alba decat este,ii explica ea,voi crea cele mai puernice vraji prin care sa nu se strice niciodata si sa-I protejeze pe cei din interior,in caz ca suntem atacati.
-Enya ai nevoie de multa energie,cred ca ar trebui sa dormi cam o saptamana ca sa-ti recapeti puterile,dupa aceia te apuci de treaba.
-Nu pot,spuse ea cu incapatanare,am destula energie,plus ca daca dorm o saptamana ingerii intunericului ar ataca,oricum din cate am inteles si recruteaza oameni,elfi sau alt erase ca sa ii transforme.Oricum in cei trei ani,doar 1096 de ucenici ai intunericului am omorat.
-Bine,spuse el ,mi-a trecut oboseala,asa ca ma duc sa cant la pian.
O saruta pe Enya pe obraz si plec in sala de instrumente.
Deschise usa se aseza pe scaun si incepu sa cant un cantec trist.
Enya se uita spre irisii albastri,prindeau viata,se ridica de pe banca si se aproie de ei,se uita si la ceilalti irisi,si ei prindeau viata.
Atunci isi dadu seama,fiecare dintre ei au o floare care ii caracterizeaza.Floarea lui Lex este irisul,iar a ei este trandafirul.
Dar nu stia care sunt celelalte flori ale prietenilor ei.
Se duse repede la Lex.Acesta se uita uimit la Enya care dadu buzana in camera.
Ii arata un iris.
-Canta!ii ordona ea si uita-te la el!
Se intoarse pentru o clipa la clape,dupa care mainile incepeau sa se miste,iar privirea lui era acum atintita spre irisul albastru.
Cu cat canta mai mult cu atat irisul devenea mai stralucitor.
Lex zambi.
-Deci irisul este floarea care ma caracterizeaza pe mine.Si trandafirul este specific tie,hai sa-I chemam si pe ceilalti si sa-I punem sa cante,dar in gradina poate asa observam specificul lor.
-Bine,in 5 min in gradina.
Fugira,Enya il gasi pe Leo si pe Vanyr,dar cand veni Lex ii intreba unde este Cassandra.
-Nu ai gasit-o si pe ea? O intreba din nou Lex.
Dupa cateva momente,aparu Cassandra cu harpa in mana.
-Buna,le spuse ea obosita.
Enya se uita la ea,era ceva in neregula,privirea ei era trista.
-Cass,spuse Enya,canta,dar si cu vocea,te rog.
Se uita uimita la ea,dupa care privirea ii cazu pe Vanyr,care se uita in alta directie,numai ca sa-I evite privirea.Timp de 3 ani,relatia lor se racise,Toti stiau ca s-a intamplat ceva cu Vanyr,dar el mereu le refuza ajutorul.
Cass incepu sa cant,cantecul acesta trebuia sa participe toti.

Animon shadon,animon shleen
Megun noovilim,
Avatorivan meton animan
Na don,
Ni-i-i-sen,
Lex: Nadom niisan,
Cass:(prelungind cuvantul)
Ilirisan,
Vanyr: Narthen iman,
Cass: Un anathom,
Leo: Inamary y sa lyriive,
Enya era a doua voce,prelungind cuvintele: Un an nosen Ni-i-san,
Ni-i-i-ve ma feya,
Un an fe-e-e-e,
Ni-i-san.
In acel moment toate florile prinsera viata,cantecul lor se auzi pretutindeni.Oamenii care locuiau in satele apropiate castelului auzeau minunata voce a celor puri.

Am pus doar un alt capitol,scuze ca am sarit atat de mult,celelalte capitol vor urma si ele,mai au nevoie de modificari. writing reading
Sus In jos
http://kokoro-no-iro.blogspot.com/
Io
Literator
Literator
Io


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2009

Inima Intunericului-Ignari Stona Empty
MesajSubiect: Re: Inima Intunericului-Ignari Stona   Inima Intunericului-Ignari Stona I_icon_minitimeLun 17 Mai 2010 - 8:51

Eu am scris, am urat, am aruncat, am recuperat si iarasi si iarasi, am sperat, am postat, am trimis si nimic, acum m/am resemnat, poate chiar a inceput sa/mi placa si sa mi se para interesant ce scriu dar nu ma mai procupa sa public, e naspa tare treaba asta, m/am lecuit.
BAFTA
Sus In jos
http://simplitatenaturala.blogspot.com/
 
Inima Intunericului-Ignari Stona
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Inima Intunericului
» Inima Intunericului - Atacul
» Inima Intunericului-Inceput
» Inima Intunericului-Vindecatoarea
» Inima Intunericului-Razboiul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Camera de Scris :: Proza-
Mergi direct la: