Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 cartile copilariei

In jos 
+15
butterflyralu
rimi
octav
whisperz7
Thelma
dorin.lazar
Bang|Bang
mickme
kewi
ameer
mello
Fly
Alin
moyra
Elle G.
19 participan?i
AutorMesaj
Elle G.
Mușteriu
Mușteriu
Elle G.


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeJoi 28 Aug 2008 - 19:08

ia sa vedem dragi forumisti, cu ce v-ati delectat in copilarie.
obisnuiau parintii / bunicii sa va citeasca sau citeati singurei? si cam ce?


nu tin minte sa-mi fi citit parintii, bunica imi citea povestioare din biblie, in rest am citit singura.
imi amintesc cu drag de aventurile lui habarnam si ale prietenilor sai, doctorul aumadoare, bineinteles basmele [cel mai mult imi placeau alea africane!], povestile lui charles perrault, legendele olimpului, tom sawyer, povesti nemuritoare, vrajitorul din oz, ciresarii, recreatia mare, morcoveata; intr-o ordine cam haotica.

va las si pe voi sa veniti cu amintiri Smile
Sus In jos
http://elleg.wordpress.com/
moyra
Mușteriu
Mușteriu
moyra


Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 23/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeJoi 28 Aug 2008 - 19:56

Prima carte pe care am citit-o a fost Cavalerii Pardaillan a lui Zevaco. Au fost unele chestii si dedesupturi care mi-au ramas cam neclare pe atunci dar stiu ca imi doream foarte mult o sabie si eram nefericita ca nu aveam cu cine sa ma duelez. Mai citisem povesti pana atunci dar aia a fost prima carte. Dupa aceea am terorizat-o pe bibliotecara cu romanele cavaleresti si vreun an n-am mai fost interesata de altceva. Tin sa spun ca aveam deja zece ani pe atunci si povestile nu mi se mai pareau serioase. In plus povestile erau intotdeauna prea scurte.
De citit nu mi-a citit nimeni. Cam pe la jumatatea clasei intai puteam deja sa citesc cursiv si nu aveam rabdare sa-i las pe altii sa citeasca. Smile
Sus In jos
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeJoi 28 Aug 2008 - 21:15

Hehe...la mine, cartile copilariei au fost Legendele Olimpului si Ciresarii. Nu au fost singurele, evident, dar astea mi-au ramas cel mai bine intiparite in memorie.
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
Fly
Mușteriu
Mușteriu
Fly


Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 25/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeJoi 28 Aug 2008 - 21:26

Mary Poppins, P.L.Travers [nu prea-mi amintesc mare lucru, unele faze faine si atit dar tin minte ce trista eram ca nu le gasea tata la biblioteca]
Uriasul cel Prietenos, Roald Dahl [devorata-ntr-o zi in a 4a]
De astea-mi amintesc cel mai bine ca m-au fascinat.

Din pacate, n-am descoperit Ciresari, cavaleri sau pe Dumas pina prea tirziu ca sa-mi mai placa pentru ca nu prea am avut pe cineva care sa ma indrume in ale cititului. Crying or Very sad
Asa ca.. citeam ce-mi aducea tata de la biblioteca de copii [indrumat de bibliotecare], iar apoi, ce-mi gaseam eu pe acolo. : )

De citit, nu-mi citea nimeni; am citit de la 5-6 ani asa ca ma descurcam - devoram si singura
reading
Sus In jos
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeJoi 28 Aug 2008 - 21:32

legendele olimpului si vrajitorul din oz la putere!
cam asta citeam sau mi se citea...pentru ca eu aveam o pasiune pentru a-i asculta pe ai mei citind -faceau vocile personajelor si era mai entertaining asa!


Ultima editare efectuata de catre Theo in Joi 28 Aug 2008 - 21:35, editata de 1 ori (Motiv : typo)
Sus In jos
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 13:29

Karl May - cea mai mare iubire a copilariei mele. Primii bani castigati ever (din colindat whistle ) i'am cheltuit pe carti de'ale lui nou aparute pe la noi....
In rest: Povesti nemuritoare, Jules Verne, Alexandre Dumas, Walter Scott, Legendele Olimpului (mai ales volumul despre zei - eroii n'au fost niciodata la fel de interesanti Wink ). Si Ciresarii, dar mai tarziu.
A, childhood reading habit: cand imi placea o carte foarte mult si ajungeam la ultima pagina, a doua zi o luam de la inceput. Over and over again. reading
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 17:12

ameer said:
Citat :
A, childhood reading habit: cand imi placea o carte foarte mult si ajungeam la ultima pagina, a doua zi o luam de la inceput. Over and over again. reading
si, din curiozitate, cand reuseai in cazul asta sa citesti si altceva? ca dupa descrierea ta erai ca un perpetuum mobile cu o aceeasi carte in mana. Razz
Sus In jos
kewi
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 26/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeDum 31 Aug 2008 - 14:56

mie tata imi citea cand eram mica Smile
iar prima carte pe care mi-a citit-o a fost POVESTILE FRATILOR GRIMM
timp de un an de zile mi-a tot citit in fiecare seara cate o poveste...iar cand a ajuns pe la sfarsitul cartii am ajuns sa il corectez ca nu avea intonatie adecvata, sau ca scria PRINTULE si nu PRINTE Smile) invatasem sa citesc Wink) [intre trei si patru ani se petreceau acestea]
apoi la patru ani am luat PINNOCCHIO[scz daca am scris gresit....intotdeauna am avut o problema scrierea corecta a acestui nume Smile)] si am citit-o pana la cinci ani.
dupa aceea am citit niste povesti nemuritoare foarte frumos ilustrate.....si am intrat in clasa intai si nu imi mai aduc aminte prea multe din cartile pe care le-am citit Smile
oricum, printre ele sunt vrajitorul din oz, harry potter, tot felul de basme si povesti mai putin cunoscute.....dar povestea mea preferata ramane VITEAZUL AZMUN a lui naghischin, poveste citita printr-a doua...Smile
Sus In jos
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeDum 31 Aug 2008 - 17:04

mello a scris:
ameer said:
Citat :
A, childhood reading habit: cand imi placea o carte foarte mult si ajungeam la ultima pagina, a doua zi o luam de la inceput. Over and over again.
si, din curiozitate, cand reuseai in cazul asta sa citesti si altceva? ca dupa descrierea ta erai ca un perpetuum mobile cu o aceeasi carte in mana. Razz

lol! Eh, kids...la un moment dat ma plictiseam si mai treceam la altceva Razz
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
mickme
Mușteriu
Mușteriu
mickme


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 22/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeLun 1 Sept 2008 - 14:53

Smile

Jules Verne (am citit vreo 70-80, fiecare de vreo 5-10 ori; - de la 10-11 ani eram cel mai bun la geografie din clasa, fara sa invat nimic),
Karl May,
Ciresarii (de vreo 5 ori),
Alexandre Dumas,
Mark Twain,
Arthur Conan Doyle,
etc

thank you for the thread Smile Smile Smile

Smile
Sus In jos
Bang|Bang
Mușteriu
Mușteriu
Bang|Bang


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 32
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 25/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeLun 1 Sept 2008 - 20:38

Nu prea citeam cand eram mica.
Imi amintesc doar colt alb siii *param-param-pam* sandra brown :>

aveam de ales intre sandra brown si carti cu rambo ;(
Sus In jos
mickme
Mușteriu
Mușteriu
mickme


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 22/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeMar 2 Sept 2008 - 9:38

Bang|Bang a scris:
Nu prea citeam cand eram mica.
Imi amintesc doar colt alb siii *param-param-pam* sandra brown :>

aveam de ales intre sandra brown si carti cu rambo ;(

Smile atunci mai bine alegeai rambo Razz
Sus In jos
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeMier 3 Sept 2008 - 14:30

Jules Verne all the way. Citisem jumătate din colecția alor mei pînă am ajuns în clasa I, cred că m-am apucat de pe la vreo 5 ani.
Wink
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
Thelma
Mușteriu
Mușteriu
Thelma


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 23/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeMier 3 Sept 2008 - 14:41

chiar acum doua saptamani cautam ceva si am dat peste teancul de carti din copilarie pe care le-am rasfoit cu nostalgie. daydream Imi pare rau ca nu le-am pastrat pe toate, de obicei le citeam de mai multe ori si le reproduceam ilustratiile in varianta proprie, cu creioane colorate.
Am citit cartile pe care le-ati numit si voi, de nenumarate ori am citit Colt Alb, Recreatia Mare si Black Beauty. ( see my avatar Very Happy )
Sus In jos
whisperz7
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 26/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Kim   cartile copilariei I_icon_minitimeMier 3 Sept 2008 - 16:49

Cand aveam vreo 8 ani, am plecat in concediu cu ai mei si cu o familie de prieteni de-ai lor care aveau un baiat de vreo 11 ani, Costin. Concediu de sindicat, cred ca majoritatea au fost asa cu parintii cand eram mici. Nu mai tin minte nimic din vacanta aia. Am vizitat un oras frumos, frumos, care avea o gradina mare in centru (poate era Clujul ?) Si din in orasul asta, dintr-o librarie aproape goala, ai nostri ne-au luat cele mai misto carti pe care le vazusem eu pana atunci: Kim a lui Rudyard Kipling pentru mine si Conan Cimerianul pentru Costin. Kim era in doua volumase crem, subtiri si dintr-o hartie extrem de proasta. Conan avea o ilustratie viu colorata si foarte misto (in stiul benzilor desenate americane): Conan musculosul statea intr-o pozitie victorioasa pe un morman de cranii, cu sabia in mana, iar la picioarele lui era o gagica semi-nud. Evident ca am vrut si eu Conan. M-am batut cu Costin pe ea, dar degeaba. Asa ca am ramas cu cartuliile mele decolorate. Am inceput sa citesc Kim in vacanta aia si tin minte ca am terminat-o intr-o saptamani de citit asiduu (poate d-aia nu mai tin minte nimic din concediul ala). Nu am inteles cam trei sferturi din actiune si cam un sfert din cuvinte, dar mi-a placut la nebunie. De atunci am recitit cartea de vreo 25 de ori (ultima data acum vreo 2 luni). Acum stiu pasaje din ea pe dinafara si imi ia cateva ore sa o citesc. Desi nu mai are misterul exotic pe care il avea alta data, si sunt prima care recunosate ca nu e chiar o capodopera, ramane in top 5.

Am citit si Conan cam la un an dup-aia. Carte foarte faina daca esti fan fantasy, in ciuda copertii si a lui Arnold Very Happy .
Sus In jos
octav
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Data de inscriere : 27/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeMier 3 Sept 2008 - 21:57

La medeleni, Oliver Twist și tone de Cartoon Network
Sus In jos
http://octv-blogbleg.blogspot.com/
rimi
Mușteriu
Mușteriu
rimi


Numarul mesajelor : 14
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 18/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 9:40

Am trait aventurile lui Jurles Verne in multe vacante. Intram atat de mult in povestea cartii incat uitam de mine ore in sir imaginandu-ma in pielea personajelor.
Alte carti dragi: Ciresarii, Coliba unchiului Sam, Singur pe lume - Hector Melot.
In fiecare inceput de vacanta imi facea o lista cu cartile pe care imi propuneam sa le citesc Laughing De cele mai multe ori apareau alte carti pe parcurs. Cand o sa ajung pe la casa parintilor o sa le caut si poate mai adaug si alte titluri.
Sus In jos
butterflyralu
Mușteriu
Mușteriu
butterflyralu


Numarul mesajelor : 27
Varsta : 36
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 21/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 16:10

Prima "carte" pe care am citit-o se numea Vulpea si Cocosul si era o fabula sau ceva de genu. Mai apoi au urmat Ciresarii, Cuore-inima de copil, Singur pe lume, Povesti nemuritoare, Basme rusesti din care si acum tin minte Pana lui Finist Soimanul, au mai fost In casa bunicilor, Le Medeleni si ulita copilariei a lui Teodoreanu, Recreatia mare .... si altele. Cu Jules Verne nu m-am impacat deloc.
Sus In jos
http://butterflyralu.blogspot.com
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 16:33

octav said:
Citat :
și tone de Cartoon Network
Laughing clap asta da lectura! thumbs up
Sus In jos
mvs
De-al casei
De-al casei
mvs


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 46
Localizare : Bangkok
Data de inscriere : 17/08/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeMar 21 Oct 2008 - 18:51

Alice in Tara Minunilor & carti de Jules Verne.
Sus In jos
http://www.mvs.ro
DetectordeMetale
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 24/11/2008

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeLun 24 Noi 2008 - 19:54

multe carti de jules verne, cateva de karl may, cartile junglei, colt alb..de astea
Sus In jos
blueve
Nou-Venit
blueve


Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 29/04/2009

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeMier 29 Apr 2009 - 7:28

Mary Poppins de P.L. Travers , citită și răscitită (trebuie să recunosc că aș mai citi-o și acum, doar că e la bunici, rătăcită pe undeva), Robinson Crusoe - aceeași poveste, Jules Verne tot ce se găsea, dar mai ales Insula misterioasă, Karl May - eram amorezată de Winnetou, Cireșarii și La medeleni, seria cu Indianul din dulap - deh, îmi amintea de Winnetou șiiii, ta-dam, Povești nemuritoare, toată colecția. Smile
Sus In jos
NightChild
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 05/06/2010

cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitimeSam 5 Iun 2010 - 19:03

Seria Cavalerii Pardaillan si Jules Verne (tot ce am apucat cu 2 maini Very Happy ).
Sus In jos
Continut sponsorizat





cartile copilariei Empty
MesajSubiect: Re: cartile copilariei   cartile copilariei I_icon_minitime

Sus In jos
 
cartile copilariei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce preferati :cartile noi sau anticariatele?
» Regis de Aeternum : Cartile Vrajitorului
» Carti cu vampiri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre carti-
Mergi direct la: