Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce preferati :cartile noi sau anticariatele?

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
eltamin
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 01/07/2009

Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? Empty
MesajSubiect: Ce preferati :cartile noi sau anticariatele?   Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? I_icon_minitimeMier 1 Iul 2009 - 10:41

Ma gandeam sa pun acest topic sa vad ce anume este preferat in randul cititorilor.
Cartile noi din librarii au uneori preturi destul de ridicate incat iti vine sa nu le mai cumperi. In ultima vreme eu m-am rezumat la a achizitiona cartile din colectia adevarul, cotidianul si jurnalul national (insa selectiv).

Tot de curand am mai descperit un anticariat dragut, cu foarte multe carti bune si foarte bine conservate, de unde am si cumparat cateva. E vorba de http://www.anticariatultau.ro .

voi ce variante preferati pt achizitionarea cartilor preferate?
Sus In jos
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? Empty
MesajSubiect: Re: Ce preferati :cartile noi sau anticariatele?   Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? I_icon_minitimeJoi 2 Iul 2009 - 13:02

Eu unul prefer librariile din doua motive (destul de simple): am impresia ca in librarii gasesc mai multe carti care ma intereseaza ( in special literatura in lb. engleza) decat in anticariate...si sincer sa fiu nu prea mai stiu multe anticariate prin Bucuresti (vreo 2 pe la Universitate, cam atat).
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
mvs
De-al casei
De-al casei
mvs


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 46
Localizare : Bangkok
Data de inscriere : 17/08/2008

Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? Empty
MesajSubiect: Re: Ce preferati :cartile noi sau anticariatele?   Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? I_icon_minitimeJoi 2 Iul 2009 - 13:06

Aproape exclusiv imi cumpar cartile la anticariate din Bangkok. Oferta este enorma iar preturile sunt mai mult decat rezonabile.
Sus In jos
http://www.mvs.ro
iNeedToScream
Nou-Venit
iNeedToScream


Numarul mesajelor : 4
Localizare : Where at night the wood grouse plays
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? Empty
MesajSubiect: Re: Ce preferati :cartile noi sau anticariatele?   Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? I_icon_minitimeJoi 6 Aug 2009 - 13:27

Din ambele... fiecare are farmecul sau, dar totusi, anticariatul primeaza. In librarie te duci, te uiti si de cele mai multe ori gasesti romane frumos copertate, moderne, cu mirosul lor specific si te trezesti ca vrei sa cumperi 100 si nu poti decat 2... dar in anticariate... nu stiu, e mai.. palpitant. Sute, mii de carti puse pe rafturi, pe mese, una peste alta, printre care gasesti zeci de romane rele dar daca cercetezi, cauti mult poti gasi comori. Eu ma bucur enorm cand dau de un Faust vechi, dar copertat cu grija, la un pret de 8 lei, sau o istorie a vampirismului la 5 lei sau un Justine la 4 lei... Ideea e ca eu personal am o bliblioteca de aproximativ 600,700 de carti si nu suport sa citesc o carte si sa nu o am in biblioteca. De aceea e mult mai rentabil sa iau carti din anticariate pentru ca, in cele din urma un Crima si pedeapsa nou, din librarie contine aceeasi informatie ca un volum Crima si pedeapsa vechi de 50 de ani, nu? Oricum, nu e mai bine ca de 2 milioane sa iei 18 carti in loc de alea 6,7 din libarie? My opinion, anyway Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? Empty
MesajSubiect: Re: Ce preferati :cartile noi sau anticariatele?   Ce preferati :cartile noi sau anticariatele? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Ce preferati :cartile noi sau anticariatele?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» cartile copilariei
» Regis de Aeternum : Cartile Vrajitorului
» Carti cu vampiri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre carti-
Mergi direct la: