Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ultimul film vazut!

In jos 
+19
Jen
sunbeam
Smotocita
Elle G.
Ana
moyra
Iama
DisPater
wednesday
mello
Bang|Bang
mickme
Spadez
ameer
zak
Wraith
dorin.lazar
Theo
Alin
23 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 14:14

Aseara am nimerit de la inceput El Mariachi pe protv, il mai vazusem demult, dar e un clasic si e muy fun. Very Happy
Sus In jos
DisPater
Mușteriu
Mușteriu
DisPater


Numarul mesajelor : 30
Localizare : Yoknapatawpha
Data de inscriere : 26/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 31 Aug 2008 - 9:14

aveam chef sa vad un film prost. am vazut "the happening" si nu am fost dezamagit. filmul e extrem de prost.
Sus In jos
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 31 Aug 2008 - 17:01

Der Untergang - in sfarsit am ajuns si eu la el. Dar mi'a placut foarte mult.
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Iama
Mușteriu
Mușteriu
Iama


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Calarasi, Ro.
Data de inscriere : 28/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 31 Aug 2008 - 22:01

Vazute azi, Babilon AD de care zic doar ca a fost interesantutz si No country ofr old men, la care inca ma intreb - dar banii unde au ajuns? Am o banuiala ca ar fi trebuit sa ma prind...

Iama
Sus In jos
http://iamandi.clubsf.ro
moyra
Mușteriu
Mușteriu
moyra


Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 23/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar 2 Sept 2008 - 18:28

Am vazut in sfarsit Hogfather. Ma tot mir cum de mi-a scapat filmul asta pana acum. Question E mult mai in spiritul lui Pratchett decat Culoarea Magiei.
Si Star Dust. Dragut, dar cartea e mai buna.
Sus In jos
Ana
Mușteriu
Mușteriu
Ana


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 40
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 05/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 8 Sept 2008 - 22:50

Fauteuils d'orchestre - un film despre un colectionar care organizeaza o licitatie cu tot ce a adunat o viata intreaga, o actrita mofturoasa si dificila si un pianist care vrea sa renunte la a mai canta, cele 3 personaje intalnindu-se in Bar des Theatres...nu ataca subiecte grele, relaxant, de vazut in compania unei cafele Smile
Sus In jos
http://moonlightblues.wordpress.com/
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 8 Sept 2008 - 23:20

Vizionat astazi Sunshine. De obicei nu prea iau in serios filmele cu misuni spatiale. Fara Danny Boyle probabil ca ar fi iesit un Armageddon reloaded. Actorii sutn insa foarte bine alesi, muzica la fel (ca in toate filmele lui Boyle de altfel), efectele vizuale sunt coplesitor de frumoase, iar finalul nu compromite. Recomand spre vizionare intr-o dimineata insorita.
Sus In jos
Elle G.
Mușteriu
Mușteriu
Elle G.


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar 9 Sept 2008 - 14:58

probabil cu o intirziere fara scuza, the remains of the day. n-am citit cartea, deci nu pot face comparatie, dar ca film mi se pare destul de izbutit.
Sus In jos
http://elleg.wordpress.com/
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar 9 Sept 2008 - 16:23

Elle G. a scris:
probabil cu o intirziere fara scuza, the remains of the day. n-am citit cartea, deci nu pot face comparatie, dar ca film mi se pare destul de izbutit.

Ar trebui sa incerci cartea, e si mai buna Wink
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Smotocita
Mușteriu
Mușteriu
Smotocita


Numarul mesajelor : 8
Varsta : 38
Data de inscriere : 26/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi 11 Sept 2008 - 13:11

ameer a scris:
Elle G. a scris:
probabil cu o intirziere fara scuza, the remains of the day. n-am citit cartea, deci nu pot face comparatie, dar ca film mi se pare destul de izbutit.

Ar trebui sa incerci cartea, e si mai buna Wink


Nu-l asculta, e a naibii de plicticoasa cartea Razz
Sus In jos
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi 11 Sept 2008 - 22:13

Am vazut in sfarsit cap coada Natural Born Killers si desi ma asteptam sa-mi placa, mi s-a parut destul de superficial si overrated. Poate in mainile altui regizor ar fi iesit altceva (mai putin penibil), pentru ca povestea avea potential intr-adevar.
Sus In jos
DisPater
Mușteriu
Mușteriu
DisPater


Numarul mesajelor : 30
Localizare : Yoknapatawpha
Data de inscriere : 26/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 12 Sept 2008 - 7:12

Smotocita a scris:
Nu-l asculta, e a naibii de plicticoasa cartea Razz

nu e plicticoasa deloc "the remains of the day". din contra.
eu am citit cartea intii si apoi am incercat sa vad filmul. nu am rezistat mai mult de 10 minute. pur si simplu filmul nu mi s-a parut sa aiba atmosfera aceea sobra englezeasca.
Sus In jos
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 12 Sept 2008 - 14:13

DisPater a scris:


nu e plicticoasa deloc "the remains of the day". din contra.
eu am citit cartea intii si apoi am incercat sa vad filmul. nu am rezistat mai mult de 10 minute. pur si simplu filmul nu mi s-a parut sa aiba atmosfera aceea sobra englezeasca.

Mie dimpotriva, mi s'a parut ca filmul prinde foarte bine atmosfera cartii....
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeMier 24 Sept 2008 - 23:48

Am fost azi sa vad cel mai laudat film romanesc al toamnei, adica Boogie de Radu Muntean, cu Dragos Bucur si Anamaria Marinca. Daca sunteti cumva curiosi sa vedeti ce a iesit, pot sa va rezum ca a iesit ceva sinistru si idiot, iar din punct de vedere tehnic, e la nivelul oricarei productii standard romanesti (sunetul e la pamant, zgomot de fond care acopera dialogul, cinematografia varza). Nu va pierdeti vremea, really.
Sus In jos
Iama
Mușteriu
Mușteriu
Iama


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Calarasi, Ro.
Data de inscriere : 28/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi 25 Sept 2008 - 10:47

Female Agents, cu foarte frumoasele Sophie Marceau si Marie Gillain.

Sinopsisul:

"In May 1944, a group of French servicewomen and resistance fighters are enlisted into the British Special Operations Executive commando group under the command of Louise Desfontaines and her brother Pierre. Their mission, to rescue a British army geologist caught reconnoitering the beaches at Normandy, and to kill a German SS colonel who is close to figuring out the imminent secret of D-Day, proves to be emotional and brutal. The story is inspired by the accomplishments of decorated SOE agent Lisé de Baissac. "

http://www.imdb.com/title/tt0824330/

Mie mi-a placut foarte mult si il recomand celor care agreeaza genul.
Sus In jos
http://iamandi.clubsf.ro
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu
sunbeam


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 32
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 5 Oct 2008 - 20:24

V for Vendetta, Arta Viselor si Final Destination 3 vazute azi noapte pana pe la 6 dimineata pe hbo. Toate trei merita vazute Razz iar cel din urma daca esti ceva mai sadic si nu te deranjeaza sa vezi niste insi avand niste morti violente peace
Sus In jos
Elle G.
Mușteriu
Mușteriu
Elle G.


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 5 Oct 2008 - 22:24

am vazut ieri Boy A, o drama britanica recenta. filmul contine citeva scene violente, dar la limita suportabilului [nu gust deloc scenele violente, ma temeam ca va fi mai grav dar n-a fost cazul]. dincolo de asta, drama personajului principal te absoarbe in intregime si ajungi sa-l indragesti, sa-l ierti pentru toate si sa-i visezi un viitor fericit. andrew garfield mi s-a parut exceptional.
Sus In jos
http://elleg.wordpress.com/
Jen
Mușteriu
Mușteriu
Jen


Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 13 Oct 2008 - 15:21

In ultimele 2 saptamani am fost la cinema mai mult decat in ultimul an, asa ca am vazut:
- Disaster Movie (intr-adevar un dezastru, te amuzi de cat de prost e sau daca ai doi neuroni)
- Esos no son penas (in cadrul Zilelor Filmului Hispanic, despre 4 prietene care se reunesc la 13 ani dupa ce au pierdut legatura, fiecare cu problemele ei etc.)
- Un instante en la vida ajena (acelasi festival, un documentar facut din filmarile unei tanti care a fost pasionata de cinema si a filmat non stop de toate din anii '20 pana in anii '80).

In rest, Spiderman 3 aseara pe HBO (nu-mi plac filmele cu supereroi, a fost ok dar si idiot pe alocuri), Joyeux Noel (foarte misto) si Pretty in Pink (filmele cu liceeni din anii '80 erau mai misto ca acum).
Sus In jos
http://books.mostly-harmless.ro
Ana
Mușteriu
Mușteriu
Ana


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 40
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 05/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 19 Oct 2008 - 12:42

Die Fetten Jahre sind vorbei - filmul nu mi s-a parut memorabil dar mi-a placut Daniel Bruhl pe care-l vazusem prima data in Good Bye Lenin si Volver cu o Penelope Cruz extraordinara...sincer nu prea o vedeam capabila de roluri mari dar cu rolul Raimundei m-a convins
Sus In jos
http://moonlightblues.wordpress.com/
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 19 Oct 2008 - 21:02

Chinatown si Gaslight - classics. Iar Gaslight chiar mi se pare foarte reusit, ma si mir ca nu a incercat (inca) nimeni sa'l refaca...

Also, un internet movie, care se gaseste pe hulu.com (numai ptr US), pe iTunes si pe youtube: Dr. Horrible's Sing Along Blog. Are 40 de minute, si e un musical cu un villain mai...altfel. Try it Wink
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Adavar
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 39
Localizare : Jur
Data de inscriere : 09/10/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 20 Oct 2008 - 11:28

Santa Sangre - in afara de cateva scene cu un soi de pantomima (altfel foarte mult repetata, cu siguranta) si de sfarsitul simpatic (dar mai de departe), un soi de forma fara fond, violenta și grotesc gratuite. Merge pe ideea de boala mintala - it's all in your head- care mi se pare deja fumata (si aici, exagerata...). Plus in general destul de aiurea filmat (cateva cadre frumoase in tot filmul nu merita). Bleah! dots


Am mai vazut si inceputul de la zorba grecul - excelent (si STIU ca tot filmul este asa - excelent, adicatelea...)
Sus In jos
Jo
Mușteriu
Mușteriu
Jo


Numarul mesajelor : 32
Localizare : in my mind
Data de inscriere : 17/09/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 20 Oct 2008 - 12:16

porcaria plina de clisee john tucker must die.. era pe hbo (de ce nu am folosit timpul ala ca sa citesc ceva? )
am revazut the others (citind the turn of the screw mi-am adus aminte de film, au cateva elemente comune)
acum vreau sa vad i'm not there (ca prea mi-ati facut pofta Razz )
Sus In jos
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeSam 1 Noi 2008 - 21:30

Astazi am dat peste To Have and Have Not (1944) pe Youtube. (In zece parti incepand de aici: https://www.youtube.com/watch?v=RUJ6jGYHVyU)

Am auzit de el de la Alin, si dupa ce am vazut-o pe Lauren Bacall in The Big Sleep a doua oara a trebuit sa-l vad si pe asta. Bogart si Bacall au 4 filme impreuna: To have and have not (1944) e primul dintre ele, cu o Bacall de 19 ani facandu-i fata cu brio unui Bogart adancit in filmul noir. A urmat The Big Sleep ('46) - putin cam incalcit ca actiune, dupa umila mea parere, dar Bacall e geniala - Dark Passage ('47) - urmatorul pe lista si asta pe Youtube incepand de aici: https://www.youtube.com/watch?v=UQr2X_5InuU ) si Key Largo (1948) pe care nu l-am gasit inca. Very Happy


I loved the hell out of it. Pe langa faza cu fluieratul ("You know how to whistle, don't you, Steve? You just put your lips together and blow.") Bacall are o serie de trucuri care tin strict de talentul actoricesc (la un moment dat clipeste des, mimand pe altcineva, si o face atat de misto ca nu poti sa nu razi la faza respectiva). Filmul are elemente noir, si scenariul este facut dupa un roman de Hemingway, cu acelasi titlu, desi nu se tine de carte. Howard Hawkes, regizor si producator, a lucrat impreuna cu Hemingway la modificarea povestii. Wikipedia zice ca si Faulkner a contribuit la scenariu.
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 3 Noi 2008 - 12:26

I love Bacall, I really really do. Cel putin il filmele din anii 40-50, atatea cat am vazut. Si, desi stiu ca e "lucrata", I can't get enough of the husky voice. Dintre filmele ei cu Bogart, To have and have not e preferatul meu - desi nu cred ca e cel mai bun (aici oscilez intre Key Largo si The Big sleep) Very Happy

On topic nu prea am ce zice, ca in ultima vreme m'am cam dat la seriale (btw: ptr cei carora le e dor de mid90s sitcoms: How I met your mother e grozav Razz )...desi ma asteapta destul de multe filme promitatoare pe acasa.
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 3 Noi 2008 - 22:26

@Ameer: Ma oftic ca nu am gasit Key Largo pe youtube inca, dar mai caut Razz In To Have and Have Not faza mea favorita este una care tine de chemistry-ul dintre cei doi, nu stiu daca ai observat-o, dar trebuie s-o mentionez aici: discutia dintre Bogart, Bacall si tipul care ii datora bani lui Bogart - Bacall ii furase portofelul. Anyway Bogart ia o tigara si da sa se ridice de pe scaun (si ai impresia ca urmeaza sa rezolve violent conflictul cu individul), dar Bacall e intre ei si intervine cat se poate de simplu: aprinde cu un chibrit tigara lui Bogart. It was amazing! Mi s-a parut genial cum si-au legat miscarile si cat de compacta a fost intreaga scena. :Ahem: Enough of that Very Happy

Ontopic: am vazut o chestie misto, iarasi pe youtube, dar o mentionez pentru ca aproape a luat Oscarul pentru scurt-metraj - The Mysterious Geographic Explorations of Jacob Morello (aici: https://www.youtube.com/watch?v=vORsKyopHyM ) - un film facut din siluete, intr-un univers steampunk fantasy, care impresioneaza nu prin plot ci prin naratiune si realizare artistica. Enjoy!
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
Continut sponsorizat





Ultimul film vazut! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ultimul film vazut!   Ultimul film vazut! - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos
 
Ultimul film vazut!
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?
» filme de vazut intr-o viata
» caut un film si nu ii gasesc denumirea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Cinematografie-
Mergi direct la: