Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?

In jos 
+10
Dora
mackerelfish
Elle G.
kate
Ana
Spadez
ameer
Jen
mickme
Theo
14 participan?i

Ai vazut vreo ecranizare la fel de/mai buna decat cartea dupa care a fost facuta?
Da
Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_vote_lcap89%Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_vote_rcap
 89% [ 16 ]
Nu
Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_vote_lcap11%Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_vote_rcap
 11% [ 2 ]
Urasc ecranizarile din principiu asa ca nu m-am uitat la nici una pana acum
Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_vote_lcap0%Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_vote_rcap
 0% [ 0 ]
Total voturi : 18
 

AutorMesaj
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 16:41

M-am inspirat din threadul de ecranizari (thanks mickme Very Happy). Deci: vreo ecranizare mai buna decat cartea? la fel de buna? care,care? Very Happy

O sa radeti de mine, poate, dar prima ecranizare care-mi vine in minte (si la care am citit si cartea) e seria Lord of the Rings Embarassed Si mi s-a parut superb ecranizata - desi pe alocuri putin prea dark - si prinde nu numai atmosfera din Lord of the Rings ci si grandoarea din Silmarillion.
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
mickme
Mușteriu
Mușteriu
mickme


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 22/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 7:26

vad ca deja mai multe persoane au votat cu `DA`, as dori sa stiu si eu titlurile, please, caci eu am votat cu un `nu` jalnic Sad

thanks bros
Sus In jos
Jen
Mușteriu
Mușteriu
Jen


Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 8:48

Shining. Cat o fi ea de laudata, pe mine cartea nu m-a dat pe spate, dar filmul e... altceva. Mult mai misto.
Sus In jos
http://books.mostly-harmless.ro
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 8:52

The Kubrick effect. It does that to people. Razz
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 10:18

Again, primul gand a fost LOTR. Mi'a placut mult cartea, dar filmul...filmul a fost a once in a lifetime thing cyclops
Si in cazul The End of the Affair (dupa cartea lui Graham Greene) filmul mi s'a parut mai bun. Probabil si ptr ca in carte sunt niste pasaje putin cam sleep , mai ales spre sfarsit Razz
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 12:03

Fight Club ( filmul ) a fost destul de bun, comparandu-l cu volumul. reading
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
Ana
Mușteriu
Mușteriu
Ana


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 40
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 05/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 13:51

Atonement si The Painted Veil - Somerset Maugham...nu stiu cum e filmul din '34 cu Garbo dar cel cu Norton si Watts mi s-a parut o ecranizare interesanta in ciuda faptului ca nu e respectat finalul cartii
Ameer, la care The End of the Affair te referi?cel cu Deborah Kerr sau la una din variantele mai noi?
Sus In jos
http://moonlightblues.wordpress.com/
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 14:33

La cel cu Ralph Finnes. Habar n'am avut ca e si unul cu Derorah Kerr *feeling ignorant*. Dar o sa'l caut Very Happy

Speaking of - tocmai am dat peste asta: http://www.guardian.co.uk/books/audio/2008/aug/26/john.crace.greene?gusrc=rss&feed=books

The Digested read e funny deobicei, dar nu prea'mi place in varianta podcast Razz
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
kate
Nou-Venit
kate


Numarul mesajelor : 2
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 16:41

Clar LOTR, dar si The Birds 1963 (Hitchcock), Out of Africa 1985 (Pollack).
Cineva imi sopteste din off Zorba, dar eu nu ma pot pronunta necitind cartea.
La capitolul ecranizari ingrozitoare: Timeline (2003) dupa o carte altfel reusita a lui Crichton.
Sus In jos
Elle G.
Mușteriu
Mușteriu
Elle G.


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 19:17

la fel de bun ca si cartea: pacientul englez.
Sus In jos
http://elleg.wordpress.com/
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 19:56

oricat de mult mi-a placut " Trainspotting " filmul, cartea nu a avut aceleasi sclipiri. Poate a fost vina mea, oricum, mai departe de pagina 150 nu am trecut. Sa fi fost scrierea fonetica ? Habar nu am ... filmul oricum e mai bun decat volumul Wink
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 21:32

Elle G. a scris:
la fel de bun ca si cartea: pacientul englez.

How could I forget? Very Happy Filmul mi'a placut foarte mult *am si plans, atat de mult mi'a placut* dar la carte nu am reusit sa trec de pagina 50 (sau pe acolo). Am incercat sa citesc cartea dupa ce am vazut filmul, e adevarat, dar nu am regasit in carte nimic din farmecul filmului. Mi s'a parut arida, stearsa - prin comparatie.

O ecranizare si o carte care mi se pare ca stau perfectly well each on their own (romgleza, stiu...dar mi'e greu altfel, ca asa si vorbesc Rolling Eyes ) este The Hours a lui M. Cunningham. (desi filmului parca ii lipseste o anumite emotional depth pe care o are cartea...nu? )
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Elle G.
Mușteriu
Mușteriu
Elle G.


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 21:37

eu am citit cartea [pacientul...] cu mult inaintea filmului si poate de-asta sa-mi fi fost mai usor? Smile

ai dreptate, the hours e un bun exemplu, desi mici detalii sint schimbate. oricum ele nu reduc din valoarea filmului.
Sus In jos
http://elleg.wordpress.com/
mackerelfish
Nou-Venit
mackerelfish


Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 27/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 10:01

îîîîî... da.
film mai bun decît cartea: balanța, după băieșu. cartea m-a plictisit teribil.

film la fel de bun precum cartea: solaris și călăuza lui tarkovski. și bladerunnerul lui scott.
Sus In jos
Dora
Nou-Venit
Dora


Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 24/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 20:29

Mai bune decat cartile- Sense and Sensibility, pentru al carui scenariu Emma Thompson a luat Oscar, Pacientul englez si... cu siguranta mai era cel putin unul pe lista mea, dar am uitat :-). Mi-am amintit insa un serial care mi-a placut mai mult decat cartea- Pasarea spin.
Sus In jos
Wraith
Mușteriu
Mușteriu
Wraith


Numarul mesajelor : 42
Varsta : 37
Localizare : Wind City
Data de inscriere : 05/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 22:09

Same here, primul gand a fost LOTR. Recunosc fara jena ca in cazul cartii ma plictiseam groaznic in unele momente.
Sus In jos
Smotocita
Mușteriu
Mușteriu
Smotocita


Numarul mesajelor : 8
Varsta : 38
Data de inscriere : 26/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re:   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 23:17

la mine:

1. zbor deasupra unui cuib de cuci
2. parfum de femeie
3. zorba grecul
4. portocala mecanica
5. breakfast at tiffany's (sorry, truman, dar filmul e mai cu schepsis....)
Sus In jos
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeJoi 28 Aug 2008 - 10:52

Really, Portocala Mecanica? Mie mi'au placut anandoua, dar mai mult cartea, muuult mai mult cartea. Limbajul facea 70% din fun, in film parca au pus mai mult accent pe violenta.

Cu Jane Austen, ecranizarea mea preferata e mini seria BBC dupa "Pride and Prejudice" (cea cu Colin Firth) - dar la nici ea n'am gasit in totalitate gustul cartii. (O fi ea precursoarea chick-lit'ului, dar Jane Austen really could write thumbs up )
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeJoi 28 Aug 2008 - 10:56

Am luat Clockwork Orange tradusa si ma oftic Sad Nu cred ca o sa o citesc pana cand nu fac rost de ea in engleza, tocmai pentru limbaj. Iar filmul chiar mi-a placut.
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 13:48

Spadez a scris:
oricat de mult mi-a placut " Trainspotting " filmul, cartea nu a avut aceleasi sclipiri. Poate a fost vina mea, oricum, mai departe de pagina 150 nu am trecut. Sa fi fost scrierea fonetica ? Habar nu am ... filmul oricum e mai bun decat volumul Wink
Trainspotting cartea si filmul se completeaza, sunt o experienta zdravana, amandoua la un loc Very Happy

Atonement mi s-a parut o ecranizare dezastruasa, ca tot s-a zis de el, dar poate pentru ca aveam intr-adevar asteptari mari si de obicei asa se intampla.

Din ecranizarile vazute relativ recent Breakfast on Pluto filmul mi s-a parut mult peste carte. Scenariul este scris de autor (Patrick McCabe), dar povestea este mult modificata si imbunatatita. Se pare ca McCabe a vrut sa-si revizuiasca romanul la aproape 10 ani de la publicare.
Great Expectations cel din 98 mi-a placut mult, a fost o modernizare foarte reusita a romanului si au punctat foarte bine esentialul + cinematografia superba a lui Alfonso Cuaron.

si edit: Breakfast at Tiffany's filmul e un sirop de mana a doua in comparatie cu nuvela, au reusit sa faca o comedie romantica puritana cu happy end, cum sa-ti placa mai mult!?
Sus In jos
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 17:23

wednesday said:
Citat :
Great Expectations cel din 98 mi-a placut mult, a fost o modernizare foarte reusita a romanului si au punctat foarte bine esentialul + cinematografia superba a lui Alfonso Cuaron.
mai, dupa mine, nu ca a fost superb, fascinant, fermecator etc, dar mi-a placut mai mult decat cartea. a reusit sa-mi trezeasca interesul prin atmosfera vie, pe care nu o prea regaseam in carte, unde dickens opta pentru o londra rece si nu tocmai atragatoare.

dupa ce-am citit l'amante de marguerite duras am cautat si filmul care reda perfect aerul personajelor si al saigon-ului colonial.
Sus In jos
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 17:32

La mine Great Expectations e una din cartile all time favourite, a fost probabil prima carte "serioasa" pe care am citit-o, cand aveam vreo 10 ani. Apoi am recitit-o in engleza in a 9a. Filmul am apucat sa-l vad cap-coada de abia anul asta prin martie si m-a surprins, desi este o modernizare, reuseste sa pastreze ireprosabil o simetrie intre epoca victoriana si contemporanitate, iar mesajul ramane intact si este redat intr-un mod mult mai atractiv.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? Empty
MesajSubiect: Re: Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?   Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ultimul film vazut!
» Spiritul Japoniei medievale
» The Ironman. A play
» filme de vazut intr-o viata
» care este

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Cinematografie-
Mergi direct la: