Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Pentru cine scrii o recenzie?

In jos 
+3
dorin.lazar
Jen
Theo
7 participan?i
AutorMesaj
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitimeMier 13 Aug 2008 - 0:25

Nu prea scriu, de felul meu, recenzii. Mai mult pareri. Dar imi place sa citesc recenziile scrise de altii - le citesc inainte de filme/carti, dupa filme/carti... cand mi se nazare.
Dar ma intreb - atunci cand scrii o recenzie la cine te gandesti intai? La cei care au citit cartea/vazut filmul sau ceilalti care abia afla (de la tine, poate) de existenta cartii/filmului?


Ultima editare efectuata de catre Theo in Vin 15 Aug 2008 - 6:54, editata de 1 ori
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
Jen
Mușteriu
Mușteriu
Jen


Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Re: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitimeMier 13 Aug 2008 - 9:24

Nici eu nu scriu recenzii. Si nici nu-mi place sa le citesc inainte sa citesc cartea propriu-zisa... deci s-ar zice ca nu imi plac recenziile. Dupa mine, o recenzie e pentru oameni care s-ar putea sa fie interesati de carte/film/etc, deci care nu stiu nimic despre. (Deci regula de aur e NO SPOILERS!)

O recenzie nu trebuie sa fie un rezumat, dar ar fi dragut sa imi spuna un pic despre ce e vorba in carte.

E clar ca toate recenziile sunt subiective, asa ca cel mai bine e sa gasesti pe cineva cu aceleasi gusturi ca ale tale si sa urmezi recomandarile lui/ei. Desi nici asta nu functioneaza intotdeauna (am facut un test - fara recenzii - cu un amic care e amator de Amber, ca si mie; lui i s-a parut Dark Tower-ul meu naspa, mie mi s-a parut Wheel of Time-ul lui naspa).

Si e preferabil ca recenzentul sa stie cat de cat domeniul (adica daca cineva care in general citeste chick lit sau clasici si se apuca sa faca o recenzie la Greg Egan... hmm).

E al dracu' de greu sa scrii recenzii, oricum Razz Tentativele mele (rare) au fost dureroase, asa ca m-am lasat de distractia asta si ma limitez la pareri un pic haotice despre carti... Si la citit cel putin o recenzie pe zi, vrand-nevrand (si corectand greseli de gramatica, the joy...)
Sus In jos
http://books.mostly-harmless.ro
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Re: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitimeJoi 14 Aug 2008 - 16:47

Rareori fac cîte o recenzie, și de fiecare dată o fac pentru oameni care au văzut filmul/au citit cartea. Fac recenzia pentru mine, pentru a-mi pune părerea și a o confrunta eventual cu a unor oameni care cunosc fenomenul.
De obicei îmi place să recomand, nu să distrug. E atît de ușor să scrii despre ceva ce nu-ți place, că nici nu mă mai obosesc. Prefer, în schimb, să construiesc o imagine despre ce mi-a plăcut și de ce.
Mi se pare mai bine, mai corect așa.
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
zak
Mușteriu
Mușteriu
zak


Numarul mesajelor : 28
Localizare : burning tiger land
Data de inscriere : 05/08/2008

Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Re: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitimeJoi 14 Aug 2008 - 19:13

Pentru fratele meu si pentru ala micu!!...
Sus In jos
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Re: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitimeLun 18 Aug 2008 - 19:16

Revenind la intrebarea initiala, cand scriam o recenzie nu ma gandeam neaparat in mod constient la cineva anume - banuiesc ca ma adresam mai mult grupului de persoane care inca nu citisera cartea respectiva, pentru ca ma straduiam sa nu fac spoilere.
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
DisPater
Mușteriu
Mușteriu
DisPater


Numarul mesajelor : 30
Localizare : Yoknapatawpha
Data de inscriere : 26/08/2008

Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Re: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 11:35

cind faci o "recenzie" nu te apuci sa povestesti cartea. daca e o carte unde actiunea este fragmentata si se deruleaza in "timpi" diferiti, are puncte de vedere multiple, tu ca "recenzor" ai tendinta de a pune totul in ordine cronologica. facind asta ii strici celuilalt placerea. asa ca, eu sint de parere ca e penbil sa povestesti carti (mai ales in cazul naratiunilor). in cazul poeziei e cu totul alta treaba. aici nu te poti apuca sa o povestesti, ca nu ai ce.
o recenzie serioasa inseamna aluzii, mituri, simboluri, teme/motive.

daca e sa recomand cuiva o carte ii spun ca "mi-a placut/nu mi-a placut" si sa incerce sa o citeasca.

Later edit:
da, zak, ai dreptate. ce am scris eu nu avea nici o logica. e vina mea ca nu am mai verificat dupa ce a aparut. acum sper ca esti multumit, am refacut.


Ultima editare efectuata de catre DisPater in Vin 29 Aug 2008 - 9:57, editata de 3 ori
Sus In jos
zak
Mușteriu
Mușteriu
zak


Numarul mesajelor : 28
Localizare : burning tiger land
Data de inscriere : 05/08/2008

Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Re: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitimeJoi 28 Aug 2008 - 16:16

DisPater a scris:

cind faci o "recenzie" nu te apuci sa povestesti cartea exclamation. daca e o carte unde actiune de fragmentata si se deruleaza in TIMPI DIFERITI!!!!, are puncte de vedere multiple, tu ca "recenzor" ai tendinta de a le pune in ordinea normala si cronologica hm . facind asta ii strici celuilalt placerea. asa ca, eu sint de parere ca e penbil sa povestesti carti (mai ales in cazul naratiunilor) Twisted Evil . in cazul poeziei e cu totul alta treaba. aici nu te poti apuca sa o povestesti, ca nu ai ce. Question Question Question
o recenzie serioasa inseamna aluzii, mituri, simboluri, teme/motive.

daca e sa recomand cuiva o carte ii spun ca "mi-a placut/nu mi-a placut" si sa incerce sa o citeasca. reading [FAIL]

clap clap clap clap clap clap clap clap clap clap clap clap cheers cheers pirat Idea bowhead bowhead bowhead bowhead bowhead bowhead bowhead bowhead beer! victory victory victory thumbs up thumbs up Cool rendeer farao victory victory victory victory victory victory victory victory victory victory victory victory victory victory victory victory

confused

braaaavo
Sus In jos
mvs
De-al casei
De-al casei
mvs


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 45
Localizare : Bangkok
Data de inscriere : 17/08/2008

Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Re: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitimeSam 9 Mai 2009 - 18:58

In primul rand scriu pentru mine apoi pentru cititor.
Sus In jos
http://www.mvs.ro
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Re: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitimeSam 9 Mai 2009 - 20:43

Ca fiecare cuvînt pe care îl scriu, pentru cititor Wink
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Pentru cine scrii o recenzie? Empty
MesajSubiect: Re: Pentru cine scrii o recenzie?   Pentru cine scrii o recenzie? I_icon_minitime

Sus In jos
 
Pentru cine scrii o recenzie?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cine-i nascut in... (THE HAPPY BIRTHDAY THREAD)
» cine a auzit de J-rock,J-pop si k-pop?? Sau mai pe scurt visual kei?
» si pentru ca nu se rupea a mai venit un elefant

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii despre scris :: Despre recenzat-
Mergi direct la: