Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Liste cu carti

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Liste cu carti Empty
MesajSubiect: Liste cu carti   Liste cu carti I_icon_minitimeLun 11 Aug 2008 - 21:42

Am observat de pe blogul personal ca e la mare cautare ideea de 'cele mai bune carti', 'lista cu cele mai bune carti de citit', idee care poate varia chiar si pana la 'cea mai buna carte scrisa vreodata' (de parca ar exista o carte anume care sa cuprinda tot ce e notabil din existenta umana si in urma careia cel care o citeste poate sa afirme linistit ca a citit tot ce era important din ce s-a scris vreodata)

Se gasesc multe asemenea top-uri cu carti si cum e si normal, toate topurile sunt subiective. Spre exemplu, acum ceva vreme am dat peste asta: 100 greatest novels. Lista se axeaza mai mult pe romane clasice, ceea ce ii da o anume autoritate in domeniu. Dar listele de 'greatest' sunt mereu putin ciudate. Suspect

Intre timp am gasit unele mai interesante. Cum ar fi lista de 1001 carti ptr ambitiosi. Adica 1001 de carti de citit intr-o viata. M-as multumi si cu 20% cred.

In final, cea mai interesanta lista care mi se pare este cea a celor mai populare carti din Marea Britanie, top facut de BBC in 2003 si intitulat in mod generic The Big Read.

Uneori rasfoiesc liste de genul asta in cautare de titluri noi de citit (de parca nu as avea suficiente).

Mai stiti si alte liste de carti? Si in general va sunt utile listele de genul asta?
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
mvs
De-al casei
De-al casei
mvs


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 46
Localizare : Bangkok
Data de inscriere : 17/08/2008

Liste cu carti Empty
MesajSubiect: lista carti contestate   Liste cu carti I_icon_minitimeDum 17 Aug 2008 - 9:22

Nu de mult am dat peste o carte ce este pe locul 4 in:
Cele mai contestate cărți ale anilor 1990-2000
Sus In jos
http://www.mvs.ro
 
Liste cu carti
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Carti in dar
» Carti cu vampiri
» Carti noi... pt adolescenti in special

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre carti-
Mergi direct la: