Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 suprarealism?!?

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 10:25

so, eu unul ma ocup de pictura si de aceea am simtit nevoia sa aduc vorba de suprarealismul din acest domeniu- nu e cazul sa intram in detalii de ordin tehnic, vreau doar sa fie o dezbatere.hmm..amicala?!
first and foremost, dali este elementul central, ca reprezentantul cel mai mediatizat al suprarealismului. Acum vreau sa aflu parerile voastre despre tablourile lui, care au tot ridicat controverse si multe semne de intrebare in legatura cu pictorul. nu trebuie sa va pricepeti la pictura ca sa aveti o parere despre ce face el.
dali reprezinta sau nu arta?
este suprarealismul lui doar o exagerare necesara pentru un break-through pe linia picturii?
sau este dali un vizionar, care pune foarte bine in aplicare ideile lui freud despre vise, psihanaliza and so on?
unii il considera geniu, unii il invinovatesc de kitsch si de faptul ca seamana cu hieronimus bosch.
now, eu nu-l desconsider pentru ca pictura lui este destul de ingenioasa..si totusi...pentru a fi arta, trebuie sa simti ceva legat de acel tablou, lucru pe care nu-l reusesc fata de dali.
Sus In jos
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 13:08

mello a scris:
dali reprezinta sau nu arta?
este suprarealismul lui doar o exagerare necesara pentru un break-through pe linia picturii?
sau este dali un vizionar, care pune foarte bine in aplicare ideile lui freud despre vise, psihanaliza and so on?

În mod sigur Dali este un artist. Chiar dacă nu îi înțelegem opera, și chiar dacă pune în aplicare psihanaliza, felul deosebit în care a făcut-o e neîndoielnic artă.
În același fel în care o poezie nu trebuie să fie exactă, nici pictura nu trebuie să fie exactă. Și mai ales, nu trebuie să fie universală.
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 16:27

well, nu generaliza acum,dorine, asta e doar parerea ta, pentru tine poate ca dali e un artist
Citat :
Chiar dacă nu îi înțelegem opera,
daca nu-l intelegi opera atunci ce intelegi de te face sa spui ca este artist in mod sigur? Si ce te face sa-l admiri asa mult daca nu-l intelegi? daca vezi un copil de 2 ani care vorbeste in legea lui lucruri pe care nu le intelegi spui ca este artist? dupa teoria asta, toti am fii artisti...
Sus In jos
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 16:37

mello a scris:
well, nu generaliza acum,dorine, asta e doar parerea ta, pentru tine poate ca dali e un artist
Citat :
Chiar dacă nu îi înțelegem opera,
daca nu-l intelegi opera atunci ce intelegi de te face sa spui ca este artist in mod sigur? Si ce te face sa-l admiri asa mult daca nu-l intelegi? daca vezi un copil de 2 ani care vorbeste in legea lui lucruri pe care nu le intelegi spui ca este artist? dupa teoria asta, toti am fii artisti...

Atunci cum definești tu un artist? Ca să ne fie clar.
Acum într-un fel poți să zici că nu ești artist, de vreme ce nu scrii corect "toti am fi artisti" Razz confused
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 16:44

Laughing mea culpa!
cum definesc un artist? nu-l definesc. nici nu trebuie. nu exista o regula dupa care un om este sau nu artist. dar cu siguranta pentru mine arta trebuie sa-l cuprinda pe spectator, pentru ca altfel este doar un proces unilateral si egoist. de aceea, daca ma uit la un tablou si nu simt nimic in legatura cu el, pentru mine lucrul acela nu este arta, chiar daca apartine unui pictor renumit. renumele nu inseamna arta de multe ori.
si app, n-am zis ca ma consider artist...crezi ca ar fii cazul!?! Smile
Sus In jos
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 16:55

mello a scris:
Laughing mea culpa!
cum definesc un artist? nu-l definesc. nici nu trebuie. nu exista o regula dupa care un om este sau nu artist. dar cu siguranta pentru mine arta trebuie sa-l cuprinda pe spectator, pentru ca altfel este doar un proces unilateral si egoist. de aceea, daca ma uit la un tablou si nu simt nimic in legatura cu el, pentru mine lucrul acela nu este arta, chiar daca apartine unui pictor renumit. renumele nu inseamna arta de multe ori.
si app, n-am zis ca ma consider artist...crezi ca ar fii cazul!?! Smile
Razz Ok, acum problema e: cine nu e un artist, și de ce Dali ar fi unul din cei care nu sunt artiști?
/me nedumerit.
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 18:18

pai...cine nu e artist? Razz
Sus In jos
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 20:57

mello a scris:
pai...cine nu e artist? Razz
Păi nu știu, că tu te îndoiai că Dali nu ar fi unul Wink deci trebuie să știi și de ce Wink
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 21:58

ei sa fim seriosi, nu e un lucru pe care trebuie sa-l stii, e un lucru pe care trebuie sa-l simti si eu asa simt acum. probabil o sa-mi schimb parerea pana maine Laughing
Sus In jos
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 22:58

mello a scris:
ei sa fim seriosi, nu e un lucru pe care trebuie sa-l stii, e un lucru pe care trebuie sa-l simti si eu asa simt acum. probabil o sa-mi schimb parerea pana maine Laughing
Tocmai de-asta nu e bine să afirmi despre oricine că 'nu e artist'. Arta e un lucru subiectiv. Cred că chestia asta a fost mai vizibilă ca oricînd în cazul expoziției ICR de la New York, pe care nu o să o aduc mai puternic în discuție ca să nu stîrnim flame-uri.
Este Dali artist? Din punctul meu de vedere da, pentru că a creat, și a influențat cu creația lui. Din punctul tău de vedere, nu. Arta este și va rămîne subiectivă, ideea de frumos este azi grotescul, și mîine poate grotescul va fi doar ce este, grotesc.
Vedem arta prin ochii personali, și prin ochii epocii. Nu îl putem aprecia pe Dali la valoarea pe care a avut-o la începutul secolului pentru că nu mai avem aceeași imagine asupra artei. Ne-am maturizat. Dar trăim într-o lume post-Dali, și sunt sigur că îl vei regăsi în artă în general. Îl vei regăsi la alți artiști, îl vei regăsi poate și la tine.
De exemplu, eu nu a trebuit să îl citesc pe Nietzsche ca să înțeleg esența nihilismului. Cînd am citit Nietzsche mi-am dat seama că ideile lui se regăsesc în atîtea alte forme de expresie artistice încît l-am citit doar ca pe o aprofundare teoretică, și o re-asigurare personală.
A fost Nietzsche un artist? Nu neapărat. A fost un filosof. Poate asta a fost și Dali. Sau poate a fost doar un șarlatan. Nu e de exclus nici varianta asta.
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeVin 5 Sept 2008 - 8:18

atunci nici o varianta nu este exclusa despre natura lucrurilor si a oamenilor si ajungem la faptul ca totul este relativ, asa ca nici o discutie in contradictoriu nu-si are sensul
Sus In jos
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeVin 5 Sept 2008 - 8:38

mello a scris:
atunci nici o varianta nu este exclusa despre natura lucrurilor si a oamenilor si ajungem la faptul ca totul este relativ, asa ca nici o discutie in contradictoriu nu-si are sensul
inquisition
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
Cosette
Mușteriu
Mușteriu
Cosette


Numarul mesajelor : 12
Varsta : 36
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 02/11/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeMar 2 Dec 2008 - 16:13

Mie imi place Dali. Cu tot cu nebunia lui. Mi-as dori o canapea in forma de buze, si-mi place ca s-a gandit la asa ceva. Privesc des "The Dream" din 1937 si ma minunez. I-am citit si jurnalul si din cate tin minte la fiecare 2 pagini imi dadeam una peste frunte si ziceam " ai de capul meu!".

Salvador Dali in emisiunea din anii '50 "What's my line?" https://www.youtube.com/watch?v=iXT2E9Ccc8A (N-as zice ca nu are nimic artistic.)
Sus In jos
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitimeMar 2 Dec 2008 - 22:03

E cel mai tare in emisiunea aia (de fapt si emisiunea a fost misto la vremea ei... pacat ca nu mai vezi asa cva in ziua de azi)
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
Continut sponsorizat





suprarealism?!? Empty
MesajSubiect: Re: suprarealism?!?   suprarealism?!? I_icon_minitime

Sus In jos
 
suprarealism?!?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Celelalte arte-
Mergi direct la: