Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Salman Rushdie

In jos 
+5
Spadez
irinutza26
Theo
Alin
ameer
9 participan?i
AutorMesaj
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 13:06

De la un serviciu anonim intr'o agentie de publicitate pana la premii, fatwa, controverse si atentate, booker of bookers (de doua ori), knighthood pare a fi un drum destul de scurt...doar vreo 30 de ani Very Happy In ultimele luni a fost din ce in ce mai mentionat in presa - cu divortul, cu noul lui roman, cu premiile, cu procesele cu fostul bodyguard - deci s'ar putea spune ca Salman Rushdie e o celebritate. Dincolo de aspectul asta insa, el e unul din principalii promotori ai realismului magic contemporan - si unul din scriitorii mei preferati. bowhead

Bibliografie: (pana acum, eu am citit numai ce e in bold. Dar am cele mai bune intentii sa citesc tot-tot-tot. India nu a fost niciodata atat de vie ca la Rushdie daydream )

Grimus (1975)
Midnight's Children (1981)
Shame (1983)
The Jaguar Smile: A Nicaraguan Journey (1987)
The Satanic Verses (1988)
Haroun and the Sea of Stories (1990)
Imaginary Homelands: Essays and Criticism, 1981 - 1991 (1992)
Homeless by Choice (1992, with R. Jhabvala and V. S. Naipaul)
East, West (1994)
The Moor's Last Sigh (1995)
The Ground Beneath Her Feet (1999)
Fury (2001)
Step Across This Line: Collected Nonfiction 1992 - 2002 (2002)
Shalimar the Clown (2005)
The Enchantress of Florence (2008)

Voi ce ziceti? Mai e cineva un Rushdie enthusiast? (Ca sa nu zic fan Rolling Eyes )
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 13:24

Eu am citit Haroun and the Sea of Stories si The Ground Beneath Her Feet. Imi place stilul pe care il abordeza (realism magic cu fraze lungi in gen Marquez), dar am avut impresia ca a lungit mult prea mult povestea in The Ground Beneath Her Feet (daca se oprea pe la jumate era mult mai bine, in opinia mea).

Mai am necitit Shalimar the Clown, de care nu m-am apucat tocmai de teama de a nu-l fi lungit prea mult si pe asta Razz
Dar as vrea sa citesc Midnights Children si Satanic Verses daca as da de ele. Nu pot sa zic ca sunt tocmai fan...pentru mine e in stadiul de 'are potential sa-mi placa' pana mai citesc macar un roman de-al lui Wink


Ultima editare efectuata de catre Alin in Vin 29 Aug 2008 - 13:38, editata de 1 ori
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 13:35

@Alin: Cu The Ground beneath her feet sunt de acord cu tine, si mie mi s'a parut cam lungita. Not his best work Very Happy

Satanic Verses in engleza se gaseste de imprumutat la British Council (if that helps in any way, eu de acolo am citit'o Very Happy ). Altfel, am variantele in romana ale ambelor carti - si le imprumut Wink (sprijin potentialii fani Rushdie. Pentru ca dupa Copiii miezului noptii o sa devii fan thumbs up )
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 18:42

Hm... Am citit Haroun and the Sea of Stories (varianta in romana). A fost dragut. Mi s-a parut misto partea cu umbrele, dar cam atat. Am si Rusinea, pentru ca mi-a recomandat-o cineva, dar n-am trecut de capitolul 2. Nu stiu de ce. Poate nu sunt facut sa citesc Rushdie, cel putin nu momentan - dar daca zici ca dupa Midnight's Children devin fan...hm... Very Happy
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
irinutza26
De-al casei
De-al casei
irinutza26


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 114
Localizare : Middle of Nowhere
Data de inscriere : 18/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 21:13

Am citit Furie si mi s-a parut interesanta, mi-a placut da' nu a avut acel ceva care sa ma faca sa il citesc in continuare. Pe raft ma asteapta "Copiii din miezul noptii". O sa o citesc si mai vad eu. Smile
Sus In jos
http://irinuta26.blogspot.com
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 22:49

Din experienta mea cu Rushdie, Furie e cel mai...altfel roman - nu se aseamana nici ca stil, nici ca subiect cu restul. If that helps in any way Rolling Eyes
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 22:56

si eu am " Copiii din miez de noapte " insa deocamdata nu ma apuc de ea. Imi fac curaj cu alte carti deocamdata.
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
irinutza26
De-al casei
De-al casei
irinutza26


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 114
Localizare : Middle of Nowhere
Data de inscriere : 18/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 23:00

ameer a scris:
Din experienta mea cu Rushdie, Furie e cel mai...altfel roman - nu se aseamana nici ca stil, nici ca subiect cu restul. If that helps in any way Rolling Eyes

A, nu? Pai, nu stiam, acuma nu mai am nici o scuza sa nu citesc Smile
Sus In jos
http://irinuta26.blogspot.com
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 12:20

ameer a scris:

Satanic Verses in engleza se gaseste de imprumutat la British Council (if that helps in any way, eu de acolo am citit'o Very Happy ).
In Bucuresti cel putin are data de due back prin 2006, se pare ca cineva si-a insusit-o si nimeni nu s-a grabit sa o inlocuiasca.
Am citit Rusinea in romana si in original Midnight's Children, Haroun and the Sea of Stories si cam jumate din East, West (btw si asta e data disparuta la British Council si de-asta n-am mai reusit sa o termin). Rushdie e fascinant si scrie excelent, dar mi se pare in acelas timp groaznic de obositor. Midnight's Children am dat-o gata in ianuarie dupa ce m-am luptat cam o luna cu ea si am zis ca am nevoie de o pauza de cel putin un an pana sa mai iau in primire ceva de Rushdie.
Tot in aceeasi zona si infulentata masiv de Rushdie e si Arundhati Roy cu al ei roman The God of Small Things, are un stil mult mai aerisit si foarte "recitibil", spre deosebire de Rushdie.
Sus In jos
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 16:59

wednesday a scris:
Tot in aceeasi zona si infulentata masiv de Rushdie e si Arundhati Roy cu al ei roman The God of Small Things, are un stil mult mai aerisit si foarte "recitibil", spre deosebire de Rushdie.

Si Kiran Desai - tot de pe acolo Wink
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Oana
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 42
Data de inscriere : 18/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeMar 9 Sept 2008 - 23:39

Mie mi-au placut mult Versetele. E prima carte a lui pe care am citit-o si, cu siguranta ca mai vreau si altele. Mi-a placut umorul lui, cum a imbinat magia in realitate. E super. Pana acum nu am ce-i reprosa.
Sus In jos
http://oanastoicamujea1.wordpress.com
Jo
Mușteriu
Mușteriu
Jo


Numarul mesajelor : 32
Localizare : in my mind
Data de inscriere : 17/09/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeLun 20 Oct 2008 - 11:57

eu am citit doar rusinea. dar daca ar fi timp, as fi tentata sa citesc cam tot. he writes my kind of literature, cea in care naratorul se joaca constant cu cititorul, anticipeaza, dupa care se cenzureaza in mod voit pt a-i mentine curiozitatea si atentia Smile
versetele si copii de la miezul noptii sunt pe my next list Wink
Sus In jos
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeLun 27 Oct 2008 - 14:28

Am terminat si eu Midnight's Children. Pana la urma cred ca am o parere similara despre toate cartile lui: imi plac cum incep, ba chiar destul de mult (aici toata povestea lui Aadam Aziz pana pe la nasterea lui Salem), dar pana la final am senzatia ca isi pierd din suflu.

Per total mi s-a parut o carte buna, desi nu prea ma intereseaza paralelele cu istoria recenta a Indiei - stiu ca asta era si ideea, dar toate datele si numele de acolo nu ma influenteaza cu nimic, pentru ca nu le cunosc.

La capitolul stil, nu prea imi place sa citesc o recapitulare in cateva paragrafe a capitolelor anterioare. E ca un fel al autorului de a spune 'in caz ca n-ai fost atent/adormit/varsat cafea pe cartea mea si s-a patat, uite ce s-a intamplat pana acum'. Si nu o face doar o data.

Jo, ai spus ca " he writes my kind of literature, cea in care naratorul se joaca constant cu cititorul, anticipeaza, dupa care se cenzureaza in mod voit pt a-i mentine curiozitatea si atentia" - mie tocmai asta nu mi-a placut, nu pentru ca nu ar fi o tehnica interesanta, ci pentru ca o face de prea multe ori..de la un punct deja nu mai pare asa interesant.
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
Jo
Mușteriu
Mușteriu
Jo


Numarul mesajelor : 32
Localizare : in my mind
Data de inscriere : 17/09/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeMar 28 Oct 2008 - 22:42

na... tu ai dreptate, recunosc ca la un moment dat devine usor enervant.
dar eu tot prefer un narator sacaitor, care ma mai trage de maneca unuia clasic, omniscient si cam boring dupa gusturile mele.
probabil dupa al treilea , al patrulea roman devine agasant, dar eu deocamdata am citit doar unul.
de-ar avea ziua cel putin 48 de ore, as devora tot si as da verdictul final. Razz
Sus In jos
Arana
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/02/2009

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeMar 24 Feb 2009 - 19:51

Nu a citit nimeni Grimus? Nu va cred! Eu am inceput cu Furie: nu, nu, nu. Am terminat-o pentru ca nu s-a incadrat totusi in cartile pe care nici macar nu le pot termina, dar nu mi-a facut mare placere. Mi s-a parut prost scrisa, plictisitoare, cu personaje prea putin interesante.

Totusi, i-am mai acordat o sansa, am citit Grimus si mi-am schimbat radical parerea. Acum vreau mai mult si nu stiu ce anume. Daca vrea cineva, pot posta mai mult despre Grimus, doar ca inca nu sunt destul de familiara cu forumul sa imi dau seama unde. Ma lamuresc eu si revin daca e. Smile
Sus In jos
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitimeMar 24 Feb 2009 - 20:02

poti sa postezi aici daca vrei Smile
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Salman Rushdie Empty
MesajSubiect: Re: Salman Rushdie   Salman Rushdie I_icon_minitime

Sus In jos
 
Salman Rushdie
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre autori-
Mergi direct la: