Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Manga

In jos 
+3
mello
Theo
dorin.lazar
7 participan?i
AutorMesaj
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Manga   Manga I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 11:48

Nu știu dacă oamenii pe-aici practică așa ceva. Probabil că da.
M-am uitat recent la un manga excelent: Appleseed și urmarea lui Appleseed Ex Machina. Personajele par făcute parcă după un tipar pe care l-am mai văzut și la alte seriale/filme manga.
Îmi place foarte mult stilul în care sunt desenate. Nu mă refer la neapărat la manga 'de duzină', serialele care parcă sunt făcute la kilogram, ci la cele care sunt randate cu extraordinar de multă grijă cu asistență din partea calculatorului, Îmi place în mod deosebit idealul lor de frumusețe (vezi Atena/Deunan Keute/Nike/Tereus), chiar dacă într-un fel e prea mult. Ideile nu sunt foarte originale, și uneori îți vine să crezi că le-ai văzut pe toate după ce l-ai văzut pe primul.
Aici un trailer:

Tot la capitolul manga vă recomand Wolf's Rain. Nu e un manga tipic, deși are aceleași accente cyberpunk care le plac atît de mult japonezilor. Modul de a privi lucrurile sunt un pic diferite, și e o serie care pe mine m-a prins foarte tare, și m-a făcut să stau vreo trei zile să epuizez toate episoadele.

Ce manga urmăriți/vă interesează/recomandați, și de ce?


Ultima editare efectuata de catre Wraith in Mier 27 Aug 2008 - 12:10, editata de 2 ori (Motiv : Nu mergea linkul)
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 11:56

Well, am inceput si eu Wolf's Rain la un moment dat, dar m-am lasat - cam pe atunci mi-a pierit pofta de anime. M-am uitat demult la Kenshin, am vazut niste anime foarte misto (pe care acum nu le mai am) - Gungrave si Tsukihime.

Imi plac mai mult filmele de lung metraj - a la Metropolis si Spirited Away. Am vazut de curand Howl's Moving Castle si a fost foarte fain.
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 13:15

Wolf's Rain devine plictisitor pe la mijloc, dar finalul e extraordinar. A meritat efortul Wink
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
mello
Mușteriu
Mușteriu
mello


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 25/08/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 14:26

hai ca mi-ai trezit curiozitatea cu finalul de la wolf's rain...si eu m-am uitat pana la jumatate, ceva de genul,dar ma enerva ca nu se mai intampla nimic.
ce v-as recomanda eu este death note, un anime putin atipic, putin mai inteligent facut, cu o multime de simboluri. e in stilul acela de world domination- un tip super inteligent care gaseste un caiet care omoara oameni si se gandeste ca acest instrument ii poate oferi statutul de divinitate.
aaa si ergo proxy merita vazut! ala chair e un SF foarte reusit, cu o multime de chestii filosofice in el, asemanator cu Eu,robotul a lui Asimov...ei, intr-o oarecare masura...
oricum, ma bucur ca exista si pe-aici un topic despre manga-anime, sunt fascinat de asa ceva!
clap
Sus In jos
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 14:40

mello a scris:
hai ca mi-ai trezit curiozitatea cu finalul de la wolf's rain...si eu m-am uitat pana la jumatate, ceva de genul,dar ma enerva ca nu se mai intampla nimic.
Și eu am fost la fel, dar pînă la urmă începe să se întîmple lucruri. Finalul e un pic confuz, dar chiar și așa mi-a plăcut foarte mult. Fii însa atent că se introduc personaje importante în mijlocul seriei, deci nu ignora mijlocul Smile

mello a scris:
oricum, ma bucur ca exista si pe-aici un topic despre manga-anime, sunt fascinat de asa ceva! clap
De ce nu? Dacă ne place? Smile
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
June
Nou-Venit
June


Numarul mesajelor : 2
Localizare : In this world
Data de inscriere : 11/09/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitimeJoi 11 Sept 2008 - 18:07

In primul rand acestea nu sunt manga-uri,se numesc anime-uri ,dragilor Laughing !Manga-urile sunt cartile facute dupa aceste ,,desene animate'' ,daca se pot numi asa !
Mie imi plac mult ,sincer,in special Hell Girl,Carcaptors:Sakura si Shaman king.Shaman king merita destul de mult,dar Hell girl este mult mai potrivit pentru mai multe varste!Chiar daca este horror ,este frumos si interesant eyes
Cat despre Death note...este dragut ,dar prefer mai mult sal citesc Very Happy
Sus In jos
http://all-in-one.forumotion.net/forum.htm
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitimeJoi 11 Sept 2008 - 20:19

June a scris:
Cat despre Death note...este dragut ,dar prefer mai mult sal citesc Very Happy
Să nu te superi pe-aici, dar suntem cu toții grammar nazis. Cratima jos, maestre Smile
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
zak
Mușteriu
Mușteriu
zak


Numarul mesajelor : 28
Localizare : burning tiger land
Data de inscriere : 05/08/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitimeJoi 11 Sept 2008 - 21:38

June a scris:
In primul rand acestea nu sunt manga-uri,se numesc anime-uri ,dragilor Laughing !Manga-urile sunt cartile facute dupa aceste ,,desene animate'' ,daca se pot numi asa !

Asta voiam sa zic si eu.
Sus In jos
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitimeDum 14 Sept 2008 - 1:20

June a scris:
In primul rand acestea nu sunt manga-uri,se numesc anime-uri ,dragilor Laughing !Manga-urile sunt cartile facute dupa aceste ,,desene animate'' ,daca se pot numi asa !
Mie imi plac mult ,sincer,in special Hell Girl,Carcaptors:Sakura si Shaman king.Shaman king merita destul de mult,dar Hell girl este mult mai potrivit pentru mai multe varste!Chiar daca este horror ,este frumos si interesant eyes
Cat despre Death note...este dragut ,dar prefer mai mult sal citesc Very Happy

si eu obisnuiam sa ma uit la Hell Girl, chiar imi placea serialul. marea lui buba este ca la un moment dat, devine repetitiv si nu aduce nimic nou. in rest, destul de bun Smile
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu
sunbeam


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 32
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitimeDum 28 Sept 2008 - 21:45

Si mie mi-a placut Death Note. Celor care l-a vazut, recomand Code Geass: Lelouch of the Rebellion. E ceva asemanator cu Death Note dar la scara mondiala Twisted Evil . Episodul 24 apare cam pe miercuri cand il transmit in Japonia si apare pe torrents. (Sa zicem ca e furt justificat avand in vedere ca n-ai de unde sa-l vezi doar daca esti in Japonia asteptand episodu la tv eyes ).
Vizionarea o recomand in japoneza cu subtitrare in engleza pentru ca tradus cu voce peste sucks...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Manga Empty
MesajSubiect: Re: Manga   Manga I_icon_minitime

Sus In jos
 
Manga
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Cinematografie-
Mergi direct la: