Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Truman Capote

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Truman Capote Empty
MesajSubiect: Truman Capote   Truman Capote I_icon_minitimeVin 22 Aug 2008 - 20:05

Truman Capote: (n. 30 septembrie 1924 - d. 25 august 1984) este unul din cei cativa autori de origine americana care mi se par interesanti. A inceput sa scrie povestiri la 19 ani, perioada in care a scris si Summer Crossing. A cunoscut succesul la 24 de ani, prin Other Voices, Other Rooms, iar cele mai cunoscute lucrari ale sale ar fi Breakfast at Tiffany's si In cold blood (da, imi fac si putina reclama la recenzii cu ocazia asta).


Nu as putea sa spun exact ce imi place la romanele lui. Poate pentru ca Holly Golightly mi se pare unul din cele mai interesante personaje feminine, poate pentru stilul in care a scris In cold blood.
Apropo de asta, dupa ce am citit In cold blood am vazut filmul din 2005 despre Capote (unde Hoffman il joaca excelent), care mi-a schimbat oarecum perceptia despre el ca om. Pe de alta parte insa, treaba noastra e sa ii recunoastem meritele literare.

Lucrari:

* Other Voices, Other Rooms, roman, 1948
* A Tree of Night, nuvele, 1949
* Local Colour, impresii de călătorie, 1950
* The Grass Harp, nuvelă, 1951
* Breakfast at Tiffany's, roman, 1958
* The Muses are Heard, povestiri, 1956
* House of Flowers, scenariu de musical jucat pe Broadway, 1964
* In Cold Blood, roman, 1966
* The Thanksgiving Visitor, nuvelă, 1967
* The Dogs Bark, impresii de călătorie și portrete, 1973
* Music for Chameleons, proze scurte, 1980
* Answered Prayers, roman rămas neterminat, publicat postum, în 1987
* Summer Crossing, scris in 1943, apărut în 2005


Puteti vedea aici unul din interviurile sale din 1966 - in general mai mult despre In cold blood. Ego-ul sau este destul de clar acolo, dar mi se pare interesanta partea despre romanul nonfictional vs. jurnalism - unde are dreptate.

Si un site interesant aici.
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Truman Capote Empty
MesajSubiect: Re: Truman Capote   Truman Capote I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 16:58

Hm...uitasem de interviul ala. I'll get to watching, eventually. Am citit Other Voices, Other Rooms si Breakfast at Tiffany's si cateva povestiri. Ma tenteaza sa citesc Summer Crossing, so feel free to give Very Happy

Recunosc ca am dat cu nasul de Capote abia cand am vazut filmul cu Phillip Seymour Hoffman, si mi s-a parut genial.
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Truman Capote Empty
MesajSubiect: Re: Truman Capote   Truman Capote I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 17:14

Si eu, tot cand am vazut filmul. Atunci m'am "indragostit" si de Hoffman si de Capote. Am citit Cu sange rece (care mi'a placut foarte foarte mult) si Breakfast at Tiffany's (care m'a dezamagit, si nici pana azi nu ma pot convinge sa vad filmul). Doecamdata, pentru mine e omul unui singur roman; imi e greu sa cred ca a scris ceva mai bun decat In cold blood...
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Truman Capote Empty
MesajSubiect: Re: Truman Capote   Truman Capote I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 17:16

Eu vreau sa recitesc Breakfast - si necitind In Cold Blood, raman la Other Voices, Other Rooms, care mi-a placut mult Smile
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Truman Capote Empty
MesajSubiect: Re: Truman Capote   Truman Capote I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 8:36

In cold blood o sa ramana lucrarea sa de referinta, dar banuiesc ca el e mai cunoscut pentru Breakfast at Tiffany's. Care e un microroman grozav. Pacat ca nu ai vazut filmul. Iti spun ceea ce am spus la toata lumea despre Breakfast: filmul si cartea trebuie luate separat. Holly din film nu este si nu o sa fie vreodata ca Holly din carte. Cea din carte este o persoana mai realista, pe cand Holly din film este o varianta usor idealizata, romantica si cu un totul alt fel de sarm - asta datorita lui Audrey.
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Truman Capote Empty
MesajSubiect: Re: Truman Capote   Truman Capote I_icon_minitime

Sus In jos
 
Truman Capote
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre autori-
Mergi direct la: