Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Chuck Palahniuk

In jos 
+4
sunbeam
ameer
Bang|Bang
Spadez
8 participan?i
AutorMesaj
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeVin 22 Aug 2008 - 20:02

Chuck Palahniuk Chuckpalahniukimage1dm5.th Chuck Palahniuk este un autor care s-a impus, inca de la inceput, printr-un stil direct, taios si fara prea multe briz-brizuri care sa " infrumuseteze " artificial peisajul paginilor sale. Cunoscut pentru cartea senzatie " Fight Club " ( care mai apoi a fost transpusa intr-un film de succes, avandu-i ca protagonisti pe Brad Pitt si Edward Norton ) care constituie si debutul sau, Chuck Palahniuk crede ca intr-o lume cum este cea contemporana, lumea nu mai are timp si nici dispozitie sa citeasca inflorituri si efecte stilistice care ascund mesajul real al textului, si de aceea proza lui este cat se poate de directa ( desigur, intr-o anumita masura ) .
Printre opere notabile se numara : Lullaby, Choke sau Survivor.
In ceea ce ma priveste, il consider pe Chuck unul dintre autorii mei favoriti, cot la cot cu Gaiman, si asta pentru ca, exact cum imi place mie sa spun, cartile lui ( si doar 2 carti ma despart de dreptul de a spune ca i-am citit toata bibliografia ) sunt jumatate manual , jumatate proza. Ceea ce imi place este ca, in mare parte, mesajul cartii ( sau pastilele ) nu este ascuns printre literatura, lucrul asta fiindu-i caracteristic.
Dupa cum spuneam, singurele opere care nu le-am citit sunt Invisible Monsters ( fiction ) si Fugitives and Refugees ( ceea ce se intituleaza : " the closest thing to a biography Chuck ever wrote " ) .
Pentru recenzii, le gasiti pe blogul meu, la absolut toate cartile lui Chuck, mai putin cele doua amintite mai sus :-)
Parerile voastre ? Smile

LE : deasemenea, e de vazut, pentru orice fan Chuck, documentarul " Postcards from the future " ( titlul face referinta la Fugitives and Refugees, acolo sunt mai multe postcards from the past )
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
Bang|Bang
Mușteriu
Mușteriu
Bang|Bang


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 32
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 25/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 4:24

ahh my man chuck!!
Choke a fost prima carte pe care am pus mana cand am intrat in biblioteca, dragoste la prima vedere.
Din pacate am citit putin:Sufocare,Jurnal,fight club,guts si The Ghost Who Came To Say He Was Sorry.
Inca nu l-am descoperit in totalitate ;(
Din pacate#2 la biblioteca au doar 3 carti de palahniuk si la diverta sunt prea scumpe,asa ca imi ramane doar sa citesc restul de pe calculator :\ *mhh i hate that*

ps:abia astept sa vad choke.
dar ma indoiesc ca o sa apara si la noi,poate la un festival de film doar.
Sus In jos
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 14:29

Eu cred ca o sa apara Choke, pare a fi big fuss about it Very Happy De Chuck am citit numai Bantuitii...care mi'a placut, in a sick twisted way. As vrea sa mai incerc ceva de el, dar nu ma bag la opera completa...I could do with recommendations though bowhead
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 17:24

Mie mi-a placut mult Survivor. Nu e tradusa inca la noi, dar mi se pare ca este in plan. Daca vrei ceva tradus, incearca " Cantec de leaga " sau pe engleza, Lullaby. La polirom.
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeLun 25 Aug 2008 - 21:16

Thanks. Survivor & Lullaby Very Happy Nu vreau traduse oricum, cred ca suna mai bine in original Wink
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu
sunbeam


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 32
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeMier 24 Sept 2008 - 23:03

N-am citit decat Jurnal si habarnaveam ca a scris Fight Club...am sa-l mai caut Smile
Sus In jos
Ella Dee
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 32
Localizare : AmityVille
Data de inscriere : 22/11/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeSam 22 Noi 2008 - 19:08

Am citit doar "Jurnal" si am inceput "Sufocare" dar am renuntat fiindca nu mi-a placut...

O sa incerc sa citesc si alte carti de el, mi se pare ca are niste idei bune.
Sus In jos
Alex
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 34
Localizare : eșuată
Data de inscriere : 30/11/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeLun 1 Dec 2008 - 16:39

Hey, mai postează cineva pe aici?
Postez eu..

Palahniuk, place place... Prima carte citită a fost Fight Club (după ce am vazut filmul de n ori), apoi Choke, Bîntuiții (MAȚEEEEEE, delicios), Monștrii Invizibili, Jurnal și Cântec de Leagan. De alte lucrări de-ale sale nu știu cum sa fac rost (Survivor, Fugitives and Refugees, Rant, Snuff..) și daca m-ar putea ajuta cineva i-aș fi recunoscător.

app, a vazut cineva Choke? eu nu... Crying or Very sad
Sus In jos
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeLun 8 Dec 2008 - 14:32

Celelalte lucrari nu sunt traduse (inca), da se gasesc prin librarii la sectia de carte in engleza Smile
Sus In jos
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeMar 16 Dec 2008 - 12:31

Choke filmul vreau sa-l vad si eu. Din pacate insa am vazut ca nu e in planul distribuitorilor romani de filme. Cel putin ca proiectie nu. Nu ne ramane decat sa asteptam sa apara pe torrente. Insa nici acolo nu am vazut vreun semn. Asteptam. Rolling Eyes
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
Arrow
Mușteriu
Mușteriu
Arrow


Numarul mesajelor : 5
Varsta : 37
Localizare : Arad
Data de inscriere : 31/12/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeMier 31 Dec 2008 - 23:49

De obicei nu citesc mai mult de 3 carti ale aceluiasi autor dar in cazul lui Chuck am fost nevoita sa fac o exceptie. Nu doar subiectele neobisnuite dar si stilul minimalist m-a atras imediat. Era diferit fatza de tot ceea ce citisem pana atunci, exceptandu-l poate pe Easton Ellis. Imi pare rau ca e atat de putin apreciat pe aici (n-am intalnit mai mult de 3 fani pana acum), poate efortul celor de la Polirom de a-l traduce va schimba asta. Am citit Haunted, Fight Club, Diary, Choke, Lullaby si am inceput Invisible Monsters. Pe viitor vreau sa citesc si Survivor, suna foarte bine plot-ul. Documentarul Postcards... merita vazut, it's very insightful. Mi-a placut Haunted deosebit de mult, foarte sick Smile desi m-a mirat sa aflu ca oamenii chiar au lesinat ascultandu-l pe Chuck citind Guts.
Am observat ca oamenii nu reactioneaza prea favorabil la mesajul cartilor lui. M-am straduit de multe ori sa explic de ce consider Fight Club sau Haunted extraordinare dar mi se spune ca nu toti au dilemele mele legate de societate si felul cum ne traim viata. Hmm...sau?
Sus In jos
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeSam 10 Ian 2009 - 16:51

Se pare ca acesta este ultimul loc in care nu am facut urmatorul anunt :-D
Urmatorul roman de Chuck Palahniuk, va iesi pe piata europeana pe 4 Iunie si se va numi Pygmy. Pentru mai multe informatii despre plot, consultati site-ul oficial al lui Chuck.
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeSam 10 Ian 2009 - 19:27

M. Palahniuk scoate carti cam des in ultima vreme Razz
Sus In jos
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitimeSam 10 Ian 2009 - 20:03

Pt fani nu cred ca 1 an e considerat des Laughing Oricum, pe site spunea ca avea deja scris Pygmy cand a scos Snuff.
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
Continut sponsorizat





Chuck Palahniuk Empty
MesajSubiect: Re: Chuck Palahniuk   Chuck Palahniuk I_icon_minitime

Sus In jos
 
Chuck Palahniuk
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre autori-
Mergi direct la: