Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Stephen King

In jos 
+9
DetectordeMetale
Ella Dee
sunbeam
Fly
moyra
Jen
irinutza26
Spadez
Theo
13 participan?i
AutorMesaj
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeVin 22 Aug 2008 - 19:53

Cine n-a auzit de Stephen King? S-au făcut atâtea filme după cărțile lui (ok, majoritatea filmelor au fost proaste, dacă nu punem la socoteală Green Mile și Shawshank Redemption) că mi se pare că a fost cunoscut mai mult prin filme decât prin cărți.

Prima carte pe care am citit-o de Stephen King a fost Cimitirul Animalelor (Pet Sematary – 1983) și scenele “de groază” chiar m-au speriat – nu în sensul filmelor de groază care te fac să tresari, ci mai degrabă prin tensiunea pe care o acumulează și momentele ciudate (a se citi “uncanny”, dar n-am echivalent in română Very Happy ) prin care trec personajele. Am citit King așa cum am apucat să cumpăr. Am continuat cu O mână de oase (Bag of Bones – 1998) și It (1986). Prima a fost ușoară, de dragoste aș zice. A doua a fost mai mișto. Apoi au început să apară cărti de King pe rafturile mele, invers proporțional cu cheful meu de a citi de el. Acum sunt plin de King (tradus) și momentan nu am chef să citesc nimic scris de el.

Dar tot așa (via Jen – eternal gratitudes) am dat peste seria Dark Tower – care e King încercând să nu scrie în stilul lui King – și în care se regăsesc elemente din mai toate cărțile. Am citit primele patru – The Gunslinger, The Drawing of the Three, The Waste Lands, Wizard and Glass. Prima carte mi-a plăcut la nebunie – western horror/sci-fi-with a twist, yay! A doua a mers pe ideea de urban fantasy, intr-un fel, si a fost mai King decat prima. A treia și a patra merg în jos, dar au avut un tren inteligent și asta mi-a plăcut. A patra m-a dezamăgit, lungind o poveste de dragoste care chiar n-aș fi vrut să fie acolo și dându-mi abia pe la sfârșit puțin “Wizard of Oz” bolnav, pe care îl așteptam de mai bine de jumătate de carte. Așa că am zis să fac pauză și m-am oprit. Seria continuă cu Wolves of the Cala, Song of Susanah și The Dark Tower – și cică se îndreaptă spre mai bine de acolo. Mai multe informații găsiți pe wiki sau pe site-ul oficial aici.

Sigur ați dat peste vreo carte de Stephen King care v-a plăcut/nu v-a plăcut, așa că vă invit să recomandați aici.
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeVin 22 Aug 2008 - 20:09

Oh da, Stephen King, primul si singurul autor de horror cunoscut la o talie internationala. Desi nu am citit mult King ( comparand cu volumul bibliografiei sale ) am citit catva carti semnate SK. Printre ele se numara : Cell , IT , Shining, Misery, The Long Walk. Mai am cateva carti de King in biblioteca de care nu m-am atins ( cum ar fi Gerald's Game sau The Stand ) dar care nu vor scapa study . Cred ca cel mai mult mi-a placut Cell. Desi de multi nu este considerata nici macar ceva stralucitor din punct de vedere compozitional, ocupa pozitia 1 intr-o ierarhie Stephen King a propriei persoane.
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeVin 22 Aug 2008 - 20:30

Hm... Cell - singura carte de King pe care o am in dublu exemplar Very Happy Si de fiecare data a venit cadou si cu dedicatie, asa ca nu puteam refuza. Sa fie un semn? study
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
irinutza26
De-al casei
De-al casei
irinutza26


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 114
Localizare : Middle of Nowhere
Data de inscriere : 18/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeVin 22 Aug 2008 - 21:59

Cell se adapteaza perfect zilelor noastre si iti pune un semn de intrebare. Dupa ce am citit-o, am evitat vreo saptamana sa vorbesc la mobil. Asa ca m-a speriat putin.
Imi este greu sa zic care e cea mai buna/mai putin buna, avand in vedere ca mai am o parte bunicica de citit din opera lui. Dar ''Povestea lui Lisey'' se afla destul de sus intr-un top personal. Ar mai fi ''Orasul bantuit'' - care este suma lucrurilor pe care le-a facut King. ''Shining'' e pretty scary. ''Lucruri pretioase'' e interesanta in studiul psihologiei oamenilor, cat de mult isi doresc unele lucruri si ce pret ar fi dispusi sa plateasca pentru el. "Dreamcatcher" sau "Capcana pentru vise" m-a fascinat si extraterestrii e o tema noua in creatia lui King. "Culoarul mortii''/"The Green mile" m-a facut sa ma gandesc cati oameni nevinovati or fi fost condamnati la moarte pe nedrept. "Christine" m-a facut sa ma gandesc de doua ori inainte de a intra intr-o masina Very Happy. Ar mai fi si altele, oricum inventivitatea lui King e formidabila.
Sus In jos
http://irinuta26.blogspot.com
Jen
Mușteriu
Mușteriu
Jen


Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeSam 23 Aug 2008 - 10:15

La mine pe locul 1 sunt The Stand si Dark Tower, la egalitate pentru ca sunt diferite si nu pot sa aleg.... The Stand mi se pare cel mai tare volum stand-alone al lui pentru ca are toate ingredientele mele preferate: moare o gramada de lume si vedem ce se intampla cu supravietuitorii/cum se face societatea praf, personaje misto scrie plus un pic de supranatural. Desi cartea ar fi fost la fel de buna si fara o parte din chestia fantastica... dar nu si fara RF (care, apropo, apare prin mai multe carti ale lui King... in Stand e Randall Flagg, dar diversi indivizi dubiosi cu initialele RF apar in vreo 4-5 volume).

Dark Tower e... Dark Tower. Da, Wizard and Glass ar fi fost mai interesanta daca era de 2 ori mai mica.. pe de alta parte am dat peste fani care spuneau ca e cel mai misto volum. Pe mine m-a enervat ca m-a lasat cu dilema trenului ca sa imi povesteasca despre "a fost odata ca niciodata". Dar Wolves of the Calla e misto. E inspirat de Seven Samurai/Magnificent Seven, il are guest star pe Father Callahan din 'Salem's Lot si niste roboti care arata ca un personaj de benzi desenate (de care eu nu mai auzisem inainte). Come on, nu citeste nimeni toate volumele ca sa pot sa schimb si eu impresii despre sfarsit?

In rest, cu mici exceptii, cartile lui King imi plac, ma prind, dar nici una nu a fost 'whoooa'. O serie mai putin cunoscuta e Talisman/Black House (prima a aparut sigur si la Nemira, de a doua nu mai stiu), scrisa cu Peter Straub... tot cu lumi paralele a la DT si un pusti ca personaj principal (ma rog, in Black House nu mai e pusti).
Sus In jos
http://books.mostly-harmless.ro
moyra
Mușteriu
Mușteriu
moyra


Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 23/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeSam 23 Aug 2008 - 10:23

Hmm. M-as putea declara fost fan King. Din pacate, celebritatea nu i-a prins bine. Ultimile carti sunt prea pline de divagatii care nu maresc ci dilueaza atmosfera. Oricum, Shinning e preferata mea. Dar nu cred c-o sa mai citesc curand ceva scris de el. Talisman mi-a placut si ea. Dar cred ca nu a fost doar meritul lui. De aceea, stau in dubii daca sa citesc Black House.
Sus In jos
Fly
Mușteriu
Mușteriu
Fly


Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 25/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeJoi 28 Aug 2008 - 21:14

Uh, am citit doar una, Mobilul si nu mi-a placut. Mi-a confirmat ca nu e de mine SK, desi banuiam deja. Am auzit ca e o varianta mai proasta a The Stand. Asa ca cine stie? poate o s-o citesc. Pina atunci, las asa lucrurile intre noi. : D
Sus In jos
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeVin 29 Aug 2008 - 21:47

prin extrapolare, ce parere aveti de " Heart-Shaped Box " ? scris de Joe Hill, fiul lui King.
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 7:54

blink N-am auzit. Desi daca domnul King a inceput sa se inmulteasca, incepe sa-mi fie teama pentru univers.
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
Jen
Mușteriu
Mușteriu
Jen


Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeSam 30 Aug 2008 - 10:34

Misto, destul de scary pe alocuri (si pe mine nu ma dau pe spate povestile de groaza). O fantoma si sange si personaje destul de dragute... genul ala de carte care te tine in priza (eu am citit pana pe la 3 dimineata ca s-o termin).
Sus In jos
http://books.mostly-harmless.ro
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu
sunbeam


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 32
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeMier 24 Sept 2008 - 22:59

La SK cel mai mult ma atrage fluxul si refluxul de sentimente prin care trec personajele. Am inceput cu Misery (pe care am recitit-o de vreo 3 ori), Cimitirul Animalelor, Apocalipsa, The Shining, Christine, Bag of Bones, Colorado Kid, Cell.

Nu intocmai cele mai bune dar sunt cele pe care le-am gasit la biblioteca avand in vedere ca alocatia e de 40 lei. Acum citesc Casa intunericului (black house) si pe raft, tot de la biblioteca ma asteapta Jocul lui Gerald.
Sus In jos
Jen
Mușteriu
Mușteriu
Jen


Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeLun 13 Oct 2008 - 15:08

Duma Key e chiar misto. La mine a avut acelasi efect pe care il au cartile lui King in general - am ignorat lumea din jur si am citit in fiecare moment liber. Dar nu m-a facut sa vreau s-o recitesc...
Sus In jos
http://books.mostly-harmless.ro
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeVin 7 Noi 2008 - 23:00

Recent urmeaza sa scoata o carte de povestiri de-i spune Just After Sunset.

Ca parte din planul de marketing, o povestire de acolo a fost transpusa in desene "aproape" animate. 25 de episoade a cate aproape 2 minute fiecare. Povestirii ii spune N. si seria e misto pana pe la jumatate. E despre Obsessive Compulsive Disorders - genul de poveste unde poti vedea cat de ciudat suna unele replici daca pui muzica potrivita in spate.

Toata o gasiti aici: http://www.simonsays.com/specials/stephen-king-nishere/?wsref=3&num=605
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu
sunbeam


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 32
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeSam 8 Noi 2008 - 22:02

Tocmai am terminat de vizionat seria N. Very Happy Pai...a fost ok. Storyline-ul e interesant, catchy dar finalul nu m-a luat prin surprindere. A fost distractiv de vizionat. Poate acusi gasesc si un ebook la Just After Sunset. Thank you for sharing, Theo!
Sus In jos
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeMar 11 Noi 2008 - 22:32

Very Happy Cu placere. Si eu am avut aceeasi impresie. Inceputul chiar a fost misto. Daca se concentra pe chestia cu numerele ar fi fost mult mai bine.
O chestie interesanta: La un moment dat ma sperie figura lui N nu figura creaturii. Cu Cthun n-am nimic, e chiar simpatic, dar N... :shudder: Razz Tema centrala a fost si ea de retinut, dar voiam mai multe numere Very Happy

Nu stiu daca gasesti e-book. Nici nu a aparut cartea Smile Dar succes. Let me know if you do Very Happy
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
Ella Dee
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 32
Localizare : AmityVille
Data de inscriere : 22/11/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeSam 22 Noi 2008 - 19:05

Hmm, am citit destul de putine carti scrise de Stephen King dar am de gand sa imi cumpar mai multe.

Primele carti "Carrie" si "Pet Sematary" le-am luat de la biblioteca si atunci "m-am indragostit" de scrierile lui.
Recunosc, "Carrie" mi-a placut mai putin, dar "Pet Sematary" a devenit preferata mea.
Am continuat cu "It", "Shining" si "Christine" si recent am terminat "Salem's Lot"...

Ultima mi-a placut mult, desi mi s-a parut ca ar fi trebuit sa faca vampirii mai interesanti, nu doar sa se ia dupa legende..probabil ca n-a avut chef sa fie original.. Very Happy
Sus In jos
DetectordeMetale
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 24/11/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeLun 24 Noi 2008 - 19:41

am citit o singura carte, nu una dintre cele mai cunoscute si anume tommyknockers..
e ok, interesanta in mare..poate candva o sa citesc si altcevade el..momentan am insa prea multe carti asteptandu-ma
Sus In jos
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu
sunbeam


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 32
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeJoi 18 Dec 2008 - 16:19

Theo a scris:
Very Happy Cu placere. Si eu am avut aceeasi impresie. Inceputul chiar a fost misto. Daca se concentra pe chestia cu numerele ar fi fost mult mai bine.
O chestie interesanta: La un moment dat ma sperie figura lui N nu figura creaturii. Cu Cthun n-am nimic, e chiar simpatic, dar N... :shudder: Razz Tema centrala a fost si ea de retinut, dar voiam mai multe numere Very Happy

Nu stiu daca gasesti e-book. Nici nu a aparut cartea Smile Dar succes. Let me know if you do Very Happy

Am luat de pe torrent audiobook-ul la "Just After Sunset" din greseala. Inca n-am apucat s-o ascult pe toata dar deschizand unul din fisiere, aud vocea lui N din serialul animat ( care e chiar vocea lui Stephen King.
Un PM daca vrea cineva audiobook-ul.
Sus In jos
andrad_09
Nou-Venit
andrad_09


Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 15/10/2009

Stephen King Empty
MesajSubiect: IT   Stephen King I_icon_minitimeJoi 15 Oct 2009 - 15:49

Pana acum am citit doar IT si mi-a placut enorm de mult, am trecut ceva vreme de cand am terminat-o dar mi-a ramas intiparita in minte Laughing
Acum citesc Christine si e foarte tare Very Happy
Sus In jos
frozenlalala
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 17
Localizare : mures
Data de inscriere : 23/03/2010

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeMar 23 Mar 2010 - 20:37

nu-mi place cum scrie king. am incercat sa citesc Casa Intunericului, insa am renuntat dupa cateva pagini. am citit Cimitirul Animalelor primul capitol iar cand l-am inceput pe al doilea mi s-a taiat. nu are prea mare legatura si repeta de prea multe ori disperarea tatului care si-a pierdut copilul. si de atunci gata.
am citit cartea "Cutia cu fantome" de joe hill, care e de fapt a fiului sau. mi-a placut foarte mult. v-o propun si voua.
Sus In jos
camyhelen
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 10/04/2010

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeSam 10 Apr 2010 - 6:04

am citit aproape toate cartile lui SK,ultimele mai slabute e adevarat. IT(Orasul bantuit) mi se pare o capodopera literara.
Sus In jos
NightChild
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 05/06/2010

Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitimeSam 5 Iun 2010 - 18:56

Am terminat The Stand de cateva zile, sincer nu ma asteptam sa fie atat de bine scrisa (am vazut filmul chiar inainte sa ma apuc de carte si e foarte slab). Acum citesc Carrie si The Girl Who Loved Tom Gordon.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Stephen King Empty
MesajSubiect: Re: Stephen King   Stephen King I_icon_minitime

Sus In jos
 
Stephen King
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre autori-
Mergi direct la: