Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Poezie moderna vs poezie clasica

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Poezie moderna vs poezie clasica Empty
MesajSubiect: Poezie moderna vs poezie clasica   Poezie moderna vs poezie clasica I_icon_minitimeMar 19 Aug 2008 - 19:42

Nu pot sa spun ca sunt un foarte mare fan pentru poezie - am impresia ca am disecat la sange mult prea multe poezii in ultimii doi ani de liceu cat sa-mi ajunga pentru multa vreme. Dar as vrea sa intreb pe cei care scriu ocazional, chiar si daca o fac numai pentru ei insisi, cum prefera sa scrie.

Mergeti pe stilul clasic, cu rima, ritm, masura sau preferati un stil modern care sa se axeze pe mesajul transmis si mai putin pe elementele poeziei clasice?

Intrebarea se adreseaza si celor care citesc poezie. Eu personal o prefer pe cea clasica...imi plac poeziile care au o muzicalitate in vers.. nu pot sa spun ca ma atrag cele fara ritm sau rima.

"And all my days are trances,
And all my nightly dreams
Are where thy dark eye glances,
And where thy footstep gleams —
In what ethereal dances,
By what eternal streams."

"To One In Paradise" - Edgar Allan Poe
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
kewi
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 26/08/2008

Poezie moderna vs poezie clasica Empty
MesajSubiect: Re: Poezie moderna vs poezie clasica   Poezie moderna vs poezie clasica I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 10:30

eu sunt o mare iubitoare de poezie. ma fascineaza cum se pot spune atat de multe prin cateva versuri.
revenind la intrebarea ta, eu prefer ambele tipurile de poezie:clasica si moderna, ca sa o denumim si pe aceasta fara-rima-vers-masura.
desi trebuie sa recunosc k uneori ma enerveaza sa citesc poezii blablaiste, fara cap fara coada, scrise de 'poeti' care arunca doua trei neologisme ca sa le 'plaseze intr-un cadru temporal'.......si gata! se plang un pic, fara macar sa isi bata capu sa gaseasca doua cuvinte care rimeaza...

exista insa si poezii moderne care au substanta....cand imi amintesc cateva exemple....iti zic Wink
cat despre cele clasice....nu comentez....sunt geniale si gata Smile) [unele Wink)]
Sus In jos
Laura
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 11/10/2008

Poezie moderna vs poezie clasica Empty
MesajSubiect: Re: Poezie moderna vs poezie clasica   Poezie moderna vs poezie clasica I_icon_minitimeSam 11 Oct 2008 - 0:56

Si eu am zis asta cu disecatul poeziilor in scoala. Poezia nu trebuie gandita, poezia trebuie simtita, traita, ca de aia e poezie. Pana recent mi s-a parut si mie ca poezia e naspa, dar am redescoperit sau poate am descoperit pentru prima data in viata ca poezia poate fi sublima. Si asta in conditiile in care scriu poezie din liceu incoace... moderna, e adevarat, dar asta ma prinde pe mine mai bine oarecum, ce sa-i fac bounce
Sus In jos
http://suntemingeri.blogspot.com
DisPater
Mușteriu
Mușteriu
DisPater


Numarul mesajelor : 30
Localizare : Yoknapatawpha
Data de inscriere : 26/08/2008

Poezie moderna vs poezie clasica Empty
MesajSubiect: Re: Poezie moderna vs poezie clasica   Poezie moderna vs poezie clasica I_icon_minitimeLun 13 Oct 2008 - 8:46

Laura a scris:
Si eu am zis asta cu disecatul poeziilor in scoala. Poezia nu trebuie gandita, poezia trebuie simtita, traita, ca de aia e poezie.

sa-i explici tu asta lui t.s. eliot cind a scris "the waste land". a fost gindita sau simtita?
toata poezia e gindita. de exemplu, sa luam "paradisul pierdut" de milton. asta a fost gindita sau nu? sau piesele de teatru ale lui shakespeare. nici astea nu au fost gindite?
toata poezia are ritm si melodicitate. chiar si aia moderna cu vers fara rima care e scrisa in engambamente. ca nu foloseste rima pentru melodicitate cum va asteptati voi, e alta. ea are melodicitate in aliteratii, uneori. sau in alti tropi.


Ultima editare efectuata de catre DisPater in Lun 13 Oct 2008 - 9:19, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Poezie moderna vs poezie clasica Empty
MesajSubiect: Re: Poezie moderna vs poezie clasica   Poezie moderna vs poezie clasica I_icon_minitime

Sus In jos
 
Poezie moderna vs poezie clasica
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» O poezie pe zi
» Sa vad daca pot compune o poezie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Camera de Scris :: Poezie-
Mergi direct la: