Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Julio Cortazar

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Julio Cortazar Empty
MesajSubiect: Julio Cortazar   Julio Cortazar I_icon_minitimeLun 18 Aug 2008 - 19:07

Cortazar este in opinia mea un vrajitor al prozei scurte. Nu am intalnit pana acum scriitor care sa exceleze in povestiri scurte cum o face el. Am citit povestiri scurte si de alti autori, Marquez, Capote, Joyce, am inceput si Borges acum, dar parca acestia nu reusesc sa creeze un micro-univers asa cum o face Cortazar.

Iata una din povestirile lui - Noaptea, întins pe spate.
Prima data am citit-o in volumul Manuscris gasit intr-un buzunar si alte povestiri, si efectiv m-a lasat fara cuvinte la vremea respectiva.

Eu am mai citit Rayuela si inca un volum de povestiri, Toate focurile, focul.

Ce ati citit de el? Si ce impresie v-a lasat?
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Julio Cortazar Empty
MesajSubiect: Re: Julio Cortazar   Julio Cortazar I_icon_minitimeMar 19 Aug 2008 - 14:33

Ce mi-a placut la Cortazar este felul cum face din proza lui un joc. Am citit doar proza scurta de el (Manuscris & Toate focurile). Rayuela (aka Sotron) n-am apucat inca, dar probabil o sa apara in teanc, cat de curand.

Ce ziceam de joc: fiecare naratiune de-a lui, imi pare, este gandita in asa fel incat sa dezvaluie regulile din spatele micro-universului (de care zicea Alin) in care isi plaseaza personajele. Cum povestirile pe care le-am citit se petrec in "lumea reala", Cortazar arata regulile in doua feluri (cel putin din cate am observat pana acum): 1) duce regulile lumii cotidiene la extrem pana cand proza trece in fantastic (vezi povestirea "Autostrada din sud" - poate dau de ea pe net la un moment dat) 2) introduce personaje cu comportamente ciudate, explicate pe parcursul prozei ca niste reguli care devin plauzibile, tu ca cititor le accepti, si de multe ori sunt sfidate, sau testate, la sfarsitul prozei (asa cum se intampla in povestirea "Manuscris gasit intr-un buzunar").

E misto ca aplica aceleasi 2 tehnici, acelasi joc, nu numai la plotul povestirilor, ci cateodata si la structura narativa in sine (schimband intr-o singura fraza perspectiva din care este spusa povestea).

Pe scurt: Cortazar post good post! Carry on!
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
rimi
Mușteriu
Mușteriu
rimi


Numarul mesajelor : 14
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 18/08/2008

Julio Cortazar Empty
MesajSubiect: Re: Julio Cortazar   Julio Cortazar I_icon_minitimeJoi 11 Sept 2008 - 11:07

Am regasit astazi prin biblioteca Sotron de Julio Cortazar. Am primit-o cadou si o vreme am uitat de ea. Va tin la curent cu impresiile.
Sus In jos
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Julio Cortazar Empty
MesajSubiect: Re: Julio Cortazar   Julio Cortazar I_icon_minitimeJoi 11 Sept 2008 - 22:13

Rayuela (Sotron) este una din cartile mele preferate din punctul de vedere al feeling-ului pe care il impune orasul (Parisul) in prima parte.
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
Jo
Mușteriu
Mușteriu
Jo


Numarul mesajelor : 32
Localizare : in my mind
Data de inscriere : 17/09/2008

Julio Cortazar Empty
MesajSubiect: Re: Julio Cortazar   Julio Cortazar I_icon_minitimeLun 20 Oct 2008 - 11:37

idee buna sau nu.. m-am gandit sa-mi teza de licenta din proza scurta a lui cortazar Very Happy
si acuma rascolesc peste tot anything related to it. Smile eu zic ca va fi interesant...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Julio Cortazar Empty
MesajSubiect: Re: Julio Cortazar   Julio Cortazar I_icon_minitime

Sus In jos
 
Julio Cortazar
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre autori-
Mergi direct la: