Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Videoclipuri cu incetinitorul

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Videoclipuri cu incetinitorul Empty
MesajSubiect: Videoclipuri cu incetinitorul   Videoclipuri cu incetinitorul I_icon_minitimeMier 13 Aug 2008 - 0:04

Ce vreau sa zic prin "cu incetinitorul": nu stilul Matrix (dodge this!) ci mai degraba imagini fragmentate, astfel incat miscarile sa fie bruste, grabite, ca de papusa. Un exemplu ar fi o parte din videoclipul de la Silent Strikes pe care l-a postat Dorin de curand. Alt exemplu ar fi There there (de la Radiohead), pe care il pun mai jos. La Radiohead videoclipul a fost filmat la un sfert din viteza obisnuita si intreaga atmosfera capata astfel senzatia unui vis haotic (in care clipesti des si treci de la o scena la alta), sau a unui spectacol de papusi. Nu neg ca imi place tehnica. Daca ar fi dupa mine s-ar filma toate videoclipurile asa Very Happy Si ma uit pe net dupa astfel de videoclipuri, cu nuanta de vintage, de film luat de pe o pelicula prafuita, si gasesc foarte putine (dar am impresia ca sunt multe).

Uite "There, There (The Boney King of Nowhere)"

Observati cum transformarea din final se face destul de lent, aproape fara intreruperi, spre deosebire de restul videoclipului care e oarecum fragmentat. Interesting, huh? Daca tot videoclipul a fost filmat la viteza mica, sunt curios cum le-a iesit efectul asta (sau doar mie mi se pare?). Anyway...

Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
zak
Mușteriu
Mușteriu
zak


Numarul mesajelor : 28
Localizare : burning tiger land
Data de inscriere : 05/08/2008

Videoclipuri cu incetinitorul Empty
MesajSubiect: Re: Videoclipuri cu incetinitorul   Videoclipuri cu incetinitorul I_icon_minitimeMier 13 Aug 2008 - 18:03

Radiohead nu ar trebui sa faca videoclipuri, pentru ca in principiu toate sunt cu Thom Yorke care incearca sa arate cat mai ciudat cu putinta, ca sa nu-i mai dea MTV premii vreodata, asa cum au facut cu OK Computer.

In rest mi se pare obositor slow-motionul din videoclip, nu am putut sa ma uit la tot.
Sus In jos
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Videoclipuri cu incetinitorul Empty
MesajSubiect: Re: Videoclipuri cu incetinitorul   Videoclipuri cu incetinitorul I_icon_minitimeMier 27 Aug 2008 - 14:05

Painful Sad
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Videoclipuri cu incetinitorul Empty
MesajSubiect: Re: Videoclipuri cu incetinitorul   Videoclipuri cu incetinitorul I_icon_minitime

Sus In jos
 
Videoclipuri cu incetinitorul
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Muzica-
Mergi direct la: