Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Incercari de scriere.

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
Aveqetura
Nou-Venit
Aveqetura


Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 21/12/2009

Incercari de scriere. Empty
MesajSubiect: Incercari de scriere.   Incercari de scriere. I_icon_minitimeLun 21 Dec 2009 - 13:46

Dacă ați avut timp să citiți topicul de prezentare, ați aflat ce și cum cu pasiunea mea pentru scris. Dacă nu ați citit, pasiunea pentru scris s-a stins de ceva vreme, totuși am apucat să pun pe coala de word a calculatorului meu mai multe încercări de scriere. Iată în cele ce urmează încercările mele.

Prima parte : Micile eseuri.


1. Cine ?...


Cine oare ne încurajează atunci când ne-a dispărut orice dram de curaj ?... O singură persoană este cea care ne încurajează mereu, ne dă sfaturi, se află lângă noi de fiecare dată când suntem veseli, triști, bolnavi... Acea persoană e... mama. Dar prin ea ne vin toate de la Dumnezeu !
Cine oare te sprijină când ai nevoie de un sprijin ?... Mulți ar răspunde : părinții, rudele, prietenii. E adevărat că părinții te înțeleg cel mai bine, dar rudele și prietenii au și ei propriile lor probleme și nu te pot înțelege uneori. Atunci, cel mai bun și firesc răspuns este : Dumnezeu. El te cunoaște, El te vede chiar dacă tu nu-L vezi, El e mereu lângă tine ! Își trimite îngerul dat ție de El !...
Cine te ridică atunci când tu te afunzi ?... Îngerul ! Pentru fiecare dintre noi e un înger care veghează, ridicându-ne.
Cine-ți dă înapoi aripile când ele ți-au fost tăiate ?... Numai credința ! Speranța că mâine este o nouă zi, că totul poate fi altfel !
Cine te iubește atunci când simți că nimeni n-o face ?... La ceastă întrebare e bine să cauți în interiorul tău răspunsul. E bine să pătrunzi în cămările cele mai tainice ale sufletului tău, să scotocești prin sertarele închise din mintea ta pentru a găsi răspunsul.
Cine ?... Cât de multe propoziții încep cu această întrebare ! Această întrebare este una mai simplă decât altele. Indiferent de întrebarea care începe cu „cine”, se găsește întotdeauna un răspuns pentru ea !


2. Cum ?...


Cum poți să-ți ceri iertare de la cineva, când nici tu nu știi prea bine ?... Cum să vorbești cu cineva și să-l faci să înțeleagă cât de mult ai greșit ?...
Cum să te ascunzi, atunci când nici un loc de ascunzătoare nu mai e liber ?... Cum să „bandajezi’ o inimă rănită, când nu există bandaje pentru ea ?... Cum poți să taci și să-i asculți pe toți, când simți că ai vrea să strigi ?... Cum poți să nu vorbești, când ai atâtea de spus ?...
Cum să cauți pe cineva care să te înțeleagă, când toți în jurul tău nu te înțeleg ?... Cum să stai să aduni la un loc bucățile unei inimi sfărâmate, când însăși timpul nu stă în loc ?...
Cum să înveți să comunici mai bine ca să nu rănești pe cei din jurul tău ?... Cum de poate fi viața atât de plină de necunoscut, de întrebări fără răspuns, atât de dură și totuși atât de frumoasă ?...


3. Unde ?...


Unde oare te potți duce când simți că inima ți-e sfâșiată în mii de bucăți, iar timpul nu stă în loc ca tu să-ți aduni bucățile la un loc și să le reasamblezi ? Unde să-ți „așterni” sufletul rănit, când știi că toți din jurul tău te-ar judeca ? Cui oare să spui o frământare de-a ta, cănd știi că rănești pe cel căruia îi spui frământarea ta ? Unde oare să-ți așterni părerile când ai impresia uneori că nici hârtia nu mai ți-e suficientă ?
Unde să-ți „închizi” păsurile când ai impresia că nici jurnalul nu mai este un lucru intim ? Cui oare să-i spui ceea ce te frământă când toți în jurul tău te privesc printr-un ochi critic ? Cui oare să spui „am greșit” și să nu te înțeleagă prost sau să te judece ? Unde te poți ascunde de propriile greșeli când ele te vor ajunge mai devreme sau mai târziu ? Unde să mergi să-ți găsești liniștea când zgomotele orașului în care locuiești devin prea infernale ori prea asurzitoare ca să mai le poți suporta ? Unde... Oare toate întrebările încep cu Unde ?


Va urma.
Sus In jos
Io
Literator
Literator
Io


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2009

Incercari de scriere. Empty
MesajSubiect: Re: Incercari de scriere.   Incercari de scriere. I_icon_minitimeVin 15 Ian 2010 - 17:36

Spui ca pasiunea ta pentru scris s/a stins, poti detalia cum s/a aprins si cum de s/a stins.
Mie de circa doi ani mi sa deschis canalul inspiratiei si scriu, la tine a fost deschis de cand te stii?
Nu stiu daca toate intrebarile incep cu unde, dar stiu ca totul incepe cu intrebari.
Nu vom primi garantii si nu o sa fie usor dar unul din scopurile pentru care existam poate fi si cel de a incepe la un momentdat sa ne punem intrebari.
Sus In jos
http://simplitatenaturala.blogspot.com/
Io
Literator
Literator
Io


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2009

Incercari de scriere. Empty
MesajSubiect: Re: Incercari de scriere.   Incercari de scriere. I_icon_minitimeVin 14 Mai 2010 - 8:42

wave writing clap sunny Smile
Sus In jos
http://simplitatenaturala.blogspot.com/
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Incercari de scriere. Empty
MesajSubiect: Re: Incercari de scriere.   Incercari de scriere. I_icon_minitimeVin 14 Mai 2010 - 14:30

De ce nu încerci să scrii mai mult? Maturitatea în scris vine și cu exercițiul... deci ar merita încercat Wink
Eseul acesta seamănă cu ce scriam cu toții în liceu - e frumos, dar doar dacă e un început, nu un final Wink
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Incercari de scriere. Empty
MesajSubiect: Re: Incercari de scriere.   Incercari de scriere. I_icon_minitime

Sus In jos
 
Incercari de scriere.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Camera de Scris :: Proza-
Mergi direct la: