Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Haruki Murakami, the documentary

In jos 
+5
moyra
dorin.lazar
Jen
Wraith
Theo
9 participan?i
AutorMesaj
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitimeMar 5 Aug 2008 - 15:17

Astazi am terminat de vazut un documentar despre Haruki Murakami - tipul care a scris Cronica Pasarii Arc, In Cautarea Oii Fantastice, Elefantul a disparut, Kafka pe Malul marii, etc etc., aveti informatii despre el pe wikipedia, in caz ca, atunci cand intrati in librarii nu va uitati pe rafturile care trebuie. La noi l-a publicat Polirom, de la care l-am si citit, si traducerile sunt ok.

Anyway, am scris pe blogu-mi, uite aici, un articolas in care bag si linkul la documentar. Este si un book-trailer la Padurea Norvegiana, foarte calm, foarte artistic, cu putin Beatles si senzatia de Japonie misterioasa (care, de altfel, o regasiti in toate cartile lui Murakami).

Sa-mi ziceti daca va place Smile
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
Wraith
Mușteriu
Mușteriu
Wraith


Numarul mesajelor : 42
Varsta : 37
Localizare : Wind City
Data de inscriere : 05/08/2008

Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Re: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitimeMar 5 Aug 2008 - 19:35

Am avut o tentativa, acum ceva timp, de a citi ceva scris de el (in engleza), dar se pare ca sunt prea superficial si m-am plictisit repede.
Sus In jos
Jen
Mușteriu
Mușteriu
Jen


Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Re: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitimeMar 5 Aug 2008 - 21:16

Eu am citit In cautarea oii fantastice si... a fost ok. Si atat. Nu ma trage inima sa mai citesc ceva de Murakami.
Sus In jos
http://books.mostly-harmless.ro
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Re: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitimeLun 11 Aug 2008 - 9:10

Recunosc că am obosit uitîndu-mă la documentar. Nu am citit Murakami, cel puțin încă nu am citit, și poate atunci o să aibă mai mult sens ce văd pe-acolo. Mi-au plăcut cîteva fragmente citite în documentar, dar deocamdată am altceva pe reading list. Recuperez mult în alte părți.
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
moyra
Mușteriu
Mușteriu
moyra


Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 23/08/2008

Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Re: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitimeSam 23 Aug 2008 - 11:02

Srry Theo peace . Citind laudele tale la adresa lui am citit una din carti. Recunosc cu rusine ca nici titlul nu mi-a ramas in memorie. Documentarul e totusi interesant.
Sus In jos
butterflyralu
Mușteriu
Mușteriu
butterflyralu


Numarul mesajelor : 27
Varsta : 36
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 21/08/2008

Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Re: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitimeDum 24 Aug 2008 - 18:54

Eu am citit In cautarea oii fantastice, Dans dans dans, La sud de granita, la vest de soare, Iubita mea, Sputnik, In noapte, Padurea norvegiana... si mai am cateva in asteptare.
Mie imi place mult cum scrie, ma prind romanele lui Murakami poate si prin nota de fantastic pe care o da scrierilor sale.

Dar trebuie sa recunosc ca nu am avut rabdare sa ma uit la tot documentarul. Razz
Sus In jos
http://butterflyralu.blogspot.com
itch
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 24/08/2008

Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Re: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitimeMar 26 Aug 2008 - 0:26

Am citit "Padurea Norvegiana" si "Elefantul a Disparut" . Mi-au placut ambele.
Sus In jos
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Re: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitimeMier 4 Feb 2009 - 21:42

Mie cumva Murakami mi s-a parut ca o fita a multor cititori. De ce spun "mi s-a parut" ? Pentru ca nu vreau sa imi fac o parere preconceputa care nu se bazeaza pe nimic altceva decat pe un instinct care de multe ori poate da gres. Asa ca am intrat pe site-ul polirom, m-am uitat peste titlurile cartilor ( de mentionat ca la punctul asta nu stiam despre el decat faptul ca " In cautarea oii fantastice " e cartea de geniu a lui ) si am ales cu totul si cu totul la intamplare doua carti : Padurea Norvegiana ( imi placea cum suna ) si Iubita mea, Sputnik. Prima m-a acaparat total si atunci am inteles de ce japonezul are atat de mult succes - are un stil foarte colocvial dar nu la fel de se poate spune si despre profunzimea povestilor sale. De atunci am citit cartile amintite mai sus si acum sunt la " In cautarea oii pierdute " - dupa care va urma probabil Kafka pe malul marii.
Cat despre omul Murakami, am inteles ca e cam media-shy si nu prea are interviuri video sau lucruri de genul ( am cautat si nu am gasit ). Si din pacate linkurile de la documentarul de pe YouTube nu mai servesc la nimic pentru ca filmuletele au fost scoase Sad
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
Arana
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/02/2009

Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Re: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitimeMar 24 Feb 2009 - 20:33

Pentru ca Murakami a fost obsesia si revelatia mea pe anul 2008, am cautat si am gasit cateva interviuri in care mi s-a parut mai interesant si mai fascinant decat l-as fi putut percepe din carti. Documentarul nu il stiu, nici nu cred ca il voi viziona prea curand, poate si de teama de a nu-mi strica imaginea despre el. Am tendinta de a incadra un autor in opera sa si de a-l identifica poate prea mult cu ceea ce simt eu fata de cartile lui. Nu stiu cat de bine sau rau e, caci pana la urma am senzatia ca le neg oarecum dreptul de a fi niste oameni simpli. Insa atunci cand scrii cum o face Murakami, cu siguranta nu esti un om simplu.

Preferate: Kafka pe malul marii, La capatul lumii si in tara aspra a minunilor, The Wind-Up Bird Chronicle (citita in engleza)
Dezamagirea: La sud de granita, la vest de soare

Nu am citit inca nuvele, desi am un volum, tot in engleza, care ma asteapta. Insa problema mea cu nuvelele este de alta natura, si de asta inca sunt in stadiul de imi fac curaj pentru ele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Haruki Murakami, the documentary Empty
MesajSubiect: Re: Haruki Murakami, the documentary   Haruki Murakami, the documentary I_icon_minitime

Sus In jos
 
Haruki Murakami, the documentary
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre carti-
Mergi direct la: