Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 biblia

In jos 
+4
sunbeam
Cosette
Spadez
andra
8 participan?i
AutorMesaj
andra
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 30
Data de inscriere : 24/12/2008

biblia Empty
MesajSubiect: biblia   biblia I_icon_minitimeSam 10 Ian 2009 - 11:59

pai se presupune ca tot ce scrie in Biblie este adevarat deci fiecare minune de acolo este adevarata...nu??? Smile
Sus In jos
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitimeSam 10 Ian 2009 - 16:52

aici il citez pe un prieten : " Biblia e cea mai buna carte SF scriisa vreodata ". Pentru mai multe informatii care nu sunt la indemana oricui, cititi " Manuscrisele de la Marea Moarta ". Smile
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
Cosette
Mușteriu
Mușteriu
Cosette


Numarul mesajelor : 12
Varsta : 36
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 02/11/2008

biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitimeMar 13 Ian 2009 - 15:54

Andra draga, Biblia insasi e o minune. Atata cat a mai ramas din ea. cowboy
Sus In jos
andra
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 30
Data de inscriere : 24/12/2008

biblia Empty
MesajSubiect: biblia   biblia I_icon_minitimeJoi 15 Ian 2009 - 20:04

atata cat a mai ramas din ea??
Sus In jos
Cosette
Mușteriu
Mușteriu
Cosette


Numarul mesajelor : 12
Varsta : 36
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 02/11/2008

biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitimeVin 16 Ian 2009 - 18:53

Stii ce? Pune mana si citeste. study
Sus In jos
andra
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 30
Data de inscriere : 24/12/2008

biblia Empty
MesajSubiect: biblia   biblia I_icon_minitimeSam 17 Ian 2009 - 18:39

Da, sa traiti!!! Razz
Sus In jos
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu
sunbeam


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 32
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitimeDum 18 Ian 2009 - 18:53

Daca, (vorbesc la general) nefiind mai obtuz la minte, treci peste preconceptiile religioase inutile si ajungi sa citesti si sa intelegi Biblia, vei da concepte geniale de etica, moralitate, spiritualitate etc. Nu degeaba mai este numita "Cartea Cartilor" sau "Cartea Intelepciunii".
Chiar pacat de ateii care vin cu "Nu cred in Dumnezeu - nu citesc Biblia". Ok, nu esti crestin dar nici nu trebuie sa fii fan infocat Jesus popa ; doar citeste-o cu atentie la rece.
Sus In jos
frozenlalala
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 17
Localizare : mures
Data de inscriere : 23/03/2010

biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitimeMar 23 Mar 2010 - 20:49

am citit-o si tin sa te anunt ca twilight m-a fascinat mai tare si nu m-a plictisit in halu ala.
Sus In jos
Io
Literator
Literator
Io


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2009

biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitimeVin 14 Mai 2010 - 7:59

E, aici ma/ti lovit in durere.
Pe la 25 de ani (acum 25 de ani) m/a tot lucrat dorinta de a afla ce poate sa scrie intr/o carte de mii de pagini despre care eu sa nu stiu nimic.
Mai frate si dorinta m/a lucrat asa de tare ca nu am mai tinut cont de comunisti si intrebam pe toti daca nu au cumva o biblie. Am gasit/o intr/un final. Am citito pe nerasuflate, nu mai aveam somn, era ceva ce nu auzisem niciodata o alta cunoastere straina total mie si care se mula perfect fiintei mele.
................
Dupa '89 sau putut tipari si am reusit sa/mi cumpar si eu una. Am mai citito inca o data treptat si apoi am inceput sa o citesc din nou treptat. In paralel cu ce am relatat a evoluat si viata mea spirituala (religioasa insa), din ateu datorita nestiintei am ajuns credincios crestin ortodox datorita bibliei si filocaliei, ma atras foarte mult filozofia vietii descoperita in volumele filocalice.
............
In '95 insa datorita unor evenimente deosebi de traire interioara si nu numai, mi/a murit credinta in cele in care credeam din punct de vedere religios. Nu am putut opri nicicum fenomenul. Am implorat cerul si pamantul, sfintii, ingerii si pe dumnezeu dar si oamenii, si nimic.
Pana nu am ajuns complet ateu nu sa putut.
........
Azi prin liberul arbitru am ales sa consider ca sunt una cu cele din care suntem proveniti si ca orice e posibil inclusiv numitul "cel ce sunt" poreclit dumnezeu.
Definitia mea referitoare la "cel ce sunt" nu are nimic comun cu nici o definitie umana cunoscuta, ref. la dumnezeu (poate accidental).
Ideea era, vedetiva de viata, orice cale e potrivita daca rezulta din iubirea/armonie/intelepciune, nu de alta dar daca rezulta din altele pana la urma va baga in dureri. Alcoholic (de exemplu).
Sus In jos
http://simplitatenaturala.blogspot.com/
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitimeVin 14 Mai 2010 - 14:55

Io a scris:
E, aici ma/ti lovit in durere.
Pe la 25 de ani (acum 25 de ani) m/a tot lucrat dorinta de a afla ce poate sa scrie intr/o carte de mii de pagini despre care eu sa nu stiu nimic.
Mai frate si dorinta m/a lucrat asa de tare ca nu am mai tinut cont de comunisti si intrebam pe toti daca nu au cumva o biblie. Am gasit/o intr/un final. Am citito pe nerasuflate, nu mai aveam somn, era ceva ce nu auzisem niciodata o alta cunoastere straina total mie si care se mula perfect fiintei mele.
................
Dupa '89 sau putut tipari si am reusit sa/mi cumpar si eu una. Am mai citito inca o data treptat si apoi am inceput sa o citesc din nou treptat. In paralel cu ce am relatat a evoluat si viata mea spirituala (religioasa insa), din ateu datorita nestiintei am ajuns credincios crestin ortodox datorita bibliei si filocaliei, ma atras foarte mult filozofia vietii descoperita in volumele filocalice.
............
In '95 insa datorita unor evenimente deosebi de traire interioara si nu numai, mi/a murit credinta in cele in care credeam din punct de vedere religios. Nu am putut opri nicicum fenomenul. Am implorat cerul si pamantul, sfintii, ingerii si pe dumnezeu dar si oamenii, si nimic.
Pana nu am ajuns complet ateu nu sa putut.
........
Azi prin liberul arbitru am ales sa consider ca sunt una cu cele din care suntem proveniti si ca orice e posibil inclusiv numitul "cel ce sunt" poreclit dumnezeu.
Definitia mea referitoare la "cel ce sunt" nu are nimic comun cu nici o definitie umana cunoscuta, ref. la dumnezeu (poate accidental).
Ideea era, vedetiva de viata, orice cale e potrivita daca rezulta din iubirea/armonie/intelepciune, nu de alta dar daca rezulta din altele pana la urma va baga in dureri. Alcoholic (de exemplu).

Să înțeleg că de fapt credința ta a durat 5 ani?
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
Io
Literator
Literator
Io


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2009

biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitimeSam 15 Mai 2010 - 13:07

nu ca are vre/o importanta, a durat cam 10 ani acel tip de credinta, altele persista si azi:
cred ca sunt acum pe book pub
cred ca sunt om
cred ca piata e unde o stiu
cred ca sunt facut si din carne
cred ca pamantul e "rotund", ca se roteste si "zboara" printr/un univers despre care cred ca exista.
cred ca omul a ajuns pe luna
cred ca am inima, ficat, stomac
cred ca exista un inafara si un inauntru
cred ca visez
oare exist e virtual, e un vis?
nu mai stiu ce sa cred.
..... Shocked
beer! Alcoholic lol!
Sus In jos
http://simplitatenaturala.blogspot.com/
calatorul
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 21/03/2011

biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitimeLun 21 Mar 2011 - 21:36

Mi s-a parut irezistibila... Bilbia ... "cartea cartilor", mi-am spus trebuie sa o citesc ... parinti mei sunt de religie diferita ... in sensul in care tatal meu e ortodox iar mama mea fiind de origine maghiara e reformata ... de mica am urmat ambele biserici ... fara sa inteleg de ce trebuie sa fie doua daca exista o singura Bilblie ...la 13 ani am inceput sa merg prin oras la toate gruparile religioase pe care le-am putut gasi intr-un mic orasel .... nu m-am putut regasi niciunde ..."varsta"... dar dupa ce mi-am satisfacut curiozitatile cu privire la diferitele culturi religioase din oras mi-am pierdut cu desavarsire interesul pentru religie ... pentru ca oriunde mergeam ajungeam la un moment dat sa fiu rugata sa ajut biserica cu o suma de bani.... va vine sau nu sa credeti la 13 ani biserica imi cerea contributiile .... am renuntat la biserica din acel moment si pana astazi nu am mai incercat sa ma alatur vreunei biserici .... inteleg ca se pot face donatii dar nu trebuiesc sa fie oare acestea fara constrangeri ...si pentru Dumnezeu eu nu aveam venituri ...(alocatia nu se pune)... la varsta de 20 de ani ... adic acum 4 ani am luat Bilblia sa o citesc in speranta ca voi gasi acolo ceea ce nu am gasit in biserica ... dar nu am gasit nici alinare pentru nimic si nici raspunsuri ...e o carte care iti spune ca iubirea si bunatatea sunt lucrurile care iti vor aduce iubire si bunatate ... daca nu in lumea asta in cealalta ... am ajuns sa consider ca e o forma de control una dintre cele mai puternice a maselor de populatie ... atat ...
Sus In jos
Continut sponsorizat





biblia Empty
MesajSubiect: Re: biblia   biblia I_icon_minitime

Sus In jos
 
biblia
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre carti-
Mergi direct la: