Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Fear

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Fear Empty
MesajSubiect: Fear   Fear I_icon_minitimeMier 3 Sept 2008 - 17:06

Pentru că se supără lumea pe mine că prea îi critic, vă pun și o poezie de-a mea. Textul este destul de vechi, un pic patetic,
Cod:
Why are you afraid of words?
Afraid of two lips coming together, not for a kiss,
But to caress with sounds; to reach
where hands and lips are otherwise forbidden.
Why are you so afraid of me?
Because my words...
They touched the places too well hidden?
Because your shields succombed to all my calls?
Because you felt betrayed by your own self
when your own soul was drunken'd with
my words?
my thoughts?
my fears?
my feelings?

It's otherwise well known the fact that dreaming
would never hurt. Nor wishing, nor demanding.
But all changes when dreams and wishes and demands, ALL are accomplished.
And you gasp thinking how deceiving they all were.
Dreams, and wishes, and demands.

So we'll exchange. I'll give you words for dreams,
I'll give you thoughts for wishes and feelings for demands.
Yet fears remain. Unchallanged and untained.
They only grow. So fear my words.
My lips coming together not for a kiss,
But to make haste in places you never known existed.
And you'll deny them. Forever incomplete
You'll be, as you're afraid of
words,
of thoughts.
or feelings.

peace
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor
Theo


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Fear Empty
MesajSubiect: Re: Fear   Fear I_icon_minitimeVin 12 Sept 2008 - 20:54

Nu ma pricep sa comentez o poezie, dar ma stradui, asa ca:

Imi place si nu-mi place ca nu are ritm si rima. Oscilez. Imi place atunci cand reusesti sa gasesti muzicalitate: "But to caress with sounds; to reach / where hands and lips are otherwise forbidden." (imi place otherwise forbidden ca formulare) Dupa aia se cam strica. Merge in jos, in jos, tot mai in jos, pana la sfarsitul primei strofe - "drunken'd" probabil l-a folosit si Shakespeare la betie, dar l-a pierdut printr-un sant, asa ca oamenii obisnuiti, chiar si poetii, folosesc doar "drunken"

A doua strofa e imbarligata si ridica putin standardul poeziei. Nu imi plac caps-lock-urile. Ma gandesc cum ar arata daca l-ai scrie cu o pana. L-urile si A s-ar amesteca rau de tot. Imi place ideea centrala a strofei, pe care am dibuit-o abia pe la penultimul vers. Good work!


"So we'll exchange. I'll give you words for dreams,
I'll give you thoughts for wishes and feelings for demands.
Yet fears remain. " ->poate sunt eu mai prozaic acum, dar poftim? Au aparut fricile asa deodata. Si poezia se numeste fear. Hmm... "So fear my words." Nu iti cer sa iti explici poezia. Stiu ca nimeni nu prea poate. Dar povestea care a ramas e asa: eul liric ( Very Happy ) ofera la schimb cuvinte, stiind ca va fi refuzat; va fi refuzat chiar daca adevarul din cuvintele lui poate sa sfarme iluziile, visele, minciunile ("how deceiving they all were") etc. pentru ca lumii ii e frica de adevar. I think that's it. Very Happy

Dar se fasaie la sfarsit. Formularile sunt ok la inceput, merg in jos, apoi urca din nou si la sfarsit speram sa fie mai misto (ca sa nu zic ca pari ca iti este frica de cuvinte). Oh well... E dintr-o epoca mai veche si mai intunecata, presupun.
Sus In jos
http://robertcoller.wordpress.com
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Fear Empty
MesajSubiect: Re: Fear   Fear I_icon_minitimeVin 12 Sept 2008 - 21:03

Doua comentarii am si eu, referitoare la forma.

-"Unchallanged and untained." - cred ca se scrie unchallenged.

-"when dreams and wishes and demands, ALL are accomplished."
era chiar necesar caps lock-ul acolo?...in opinia mea se intareste prea mult ideea asa.
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Fear Empty
MesajSubiect: Re: Fear   Fear I_icon_minitimeSam 13 Sept 2008 - 14:31

Alin a scris:
Doua comentarii am si eu, referitoare la forma.

-"Unchallanged and untained." - cred ca se scrie unchallenged.

-"when dreams and wishes and demands, ALL are accomplished."
era chiar necesar caps lock-ul acolo?...in opinia mea se intareste prea mult ideea asa.
inquisition Accept my emo side. Chestia asta a fost scrisă acum ceva vreme Smile
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor
dorin.lazar


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 44
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

Fear Empty
MesajSubiect: Re: Fear   Fear I_icon_minitimeSam 13 Sept 2008 - 14:36

Theo a scris:
Nu ma pricep sa comentez o poezie, dar ma stradui, asa ca:
Imi place si nu-mi place ca nu are ritm si rima. Oscilez. Imi place atunci cand reusesti sa gasesti muzicalitate: "But to caress with sounds; to reach / where hands and lips are otherwise forbidden." (imi place otherwise forbidden ca formulare) Dupa aia se cam strica. Merge in jos, in jos, tot mai in jos, pana la sfarsitul primei strofe - "drunken'd" probabil l-a folosit si Shakespeare la betie, dar l-a pierdut printr-un sant, asa ca oamenii obisnuiti, chiar si poetii, folosesc doar "drunken"
Nu cred că e cel mai reușit poem. Și mie îmi place "otherwise forbidden", mi-a curs atît de ușor încît nu mi-a venit a crede. Razz Cît despre ritm și rimă, are un ritm, depinde cum o citești. Atunci știam să o citesc. Acum nu îmi mai place atît de tare, dar i-am uitat 'muzica'.

Theo a scris:
A doua strofa e imbarligata si ridica putin standardul poeziei. Nu imi plac caps-lock-urile. Ma gandesc cum ar arata daca l-ai scrie cu o pana. L-urile si A s-ar amesteca rau de tot. Imi place ideea centrala a strofei, pe care am dibuit-o abia pe la penultimul vers. Good work!
Thanks. Poezia a fost scrisă pentru un caz special, pentru o tipă deosebită (care era ca toate celelalte), și m-am chinuit un pic să aibă un catch Razz

Theo a scris:
"So we'll exchange. I'll give you words for dreams,
I'll give you thoughts for wishes and feelings for demands.
Yet fears remain. " ->poate sunt eu mai prozaic acum, dar poftim? Au aparut fricile asa deodata. Si poezia se numeste fear. Hmm... "So fear my words." Nu iti cer sa iti explici poezia. Stiu ca nimeni nu prea poate. Dar povestea care a ramas e asa: eul liric ( Very Happy ) ofera la schimb cuvinte, stiind ca va fi refuzat; va fi refuzat chiar daca adevarul din cuvintele lui poate sa sfarme iluziile, visele, minciunile ("how deceiving they all were") etc. pentru ca lumii ii e frica de adevar. I think that's it. Very Happy
Nu diseca prea mult poetul. Nici my english skills, nici talentul nu mă dă pe-afară suficient cît să fiu consistent. Aș fi primul poet consistent (în afară de Eminescu despre care se știe că e un semizeu, născut din Zeus și tata Eminescu).

Theo a scris:
Dar se fasaie la sfarsit. Formularile sunt ok la inceput, merg in jos, apoi urca din nou si la sfarsit speram sa fie mai misto (ca sa nu zic ca pari ca iti este frica de cuvinte). Oh well... E dintr-o epoca mai veche si mai intunecata, presupun.
Se cam. Epocă veche, mai întunecată, un sine nu foarte bine/clar definit... toate argumentele pentru o poezie nu fantastică, dar ok. Razz
Sus In jos
http://dorinlazar.wordpress.com/
evaluna
Mușteriu
Mușteriu
evaluna


Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 09/05/2010

Fear Empty
MesajSubiect: Re: Fear   Fear I_icon_minitimeDum 9 Mai 2010 - 22:31

imi place ca e melodios..
dar prefer melodia limbii noastre
Sus In jos
Io
Literator
Literator
Io


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2009

Fear Empty
MesajSubiect: Re: Fear   Fear I_icon_minitimeVin 14 Mai 2010 - 8:45

hai lasa/ma Laughing
Sus In jos
http://simplitatenaturala.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Fear Empty
MesajSubiect: Re: Fear   Fear I_icon_minitime

Sus In jos
 
Fear
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Camera de Scris :: Poezie-
Mergi direct la: