Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Mario Vargas Llosa

In jos 
+3
DisPater
Alin
Elle G.
7 participan?i
AutorMesaj
Elle G.
Mușteriu
Mușteriu
Elle G.


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/08/2008

Mario Vargas Llosa Empty
MesajSubiect: Mario Vargas Llosa   Mario Vargas Llosa I_icon_minitimeMar 2 Sept 2008 - 16:36

ma recunosc infrinta. n-am citit nimic de el. asa ca astept parerile si recomandarile voastre in ce-l priveste. ma tenteaza sa iau matusa julia si condeierul.
Sus In jos
http://elleg.wordpress.com/
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor
Alin


Numarul mesajelor : 213
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

Mario Vargas Llosa Empty
MesajSubiect: Re: Mario Vargas Llosa   Mario Vargas Llosa I_icon_minitimeMar 2 Sept 2008 - 21:53

De Llosa am punctat pana acum "Scrisori catre un tanar romancier". Este vorba de teorie despre arta scrisului, pusa sub forma unor scrisori catre cineva care doreste sa devina scriitor. Poate ca suna oarecum plictisitor, insa cartea este excelenta atat pentru cei care invata mestesugul scrisului, cat si pentru persoanele care doresc sa aprofundeze mai bine textele pe care le citesc - si nu stiu exact la ce detalii sa se uite. Carticica asta cred ca ajuta foarte mult si pe cei care scriu recenzii (plus ca are multe exemple concrete din diferite carti pe care le-am citit). Asa ca o recomand cu caldura.


Mai am de el necitit "Razboiul sfarsitului lumii", care e undeva pe lista. O sa spun parerea despre ea dupa ce o citesc (s-ar putea sa mai dureze totusi).
Sus In jos
http://frostblade.wordpress.com/
DisPater
Mușteriu
Mușteriu
DisPater


Numarul mesajelor : 30
Localizare : Yoknapatawpha
Data de inscriere : 26/08/2008

Mario Vargas Llosa Empty
MesajSubiect: Re: Mario Vargas Llosa   Mario Vargas Llosa I_icon_minitimeMier 3 Sept 2008 - 7:46

llosa e mare. foarte mare. unul din cei mai mari autori in viata la ora actuala.
eu am citit aproape tot ce a aparut de el (mai putin "casa verde") si e unul din favoritii mei. ii prefer cartile de la inceputuri, une era mai "jucaus" cu textul. este mult influentat de flaubert, faulkner, joyce si camus.
"matusa julia si condeierul" este partial autobiografica dar are un ritm atit de alert incit nu o poti lasa din mina. actiunea este derulata pe doua planuri (aproape ca in toate cartile lui). un plan an "vietii reale" (partial cu urme autobiografice) si un plan al teatrului radiofonic. spre final nebunia actiunii din planul radiofonic este sincronizata cu nebunia actiunii din viata naratorului. e de citit, e distractiva.
daca ar fi sa recomand o carte de el nu as putea alege una anume, dar mie mi-au placut foarte mult "orasul si ciini", "conversatie la catedrala", "istoria lui mayta" si "razboiul sfirsitului lumii".
Sus In jos
butterflyralu
Mușteriu
Mușteriu
butterflyralu


Numarul mesajelor : 27
Varsta : 36
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 21/08/2008

Mario Vargas Llosa Empty
MesajSubiect: Re: Mario Vargas Llosa   Mario Vargas Llosa I_icon_minitimeDum 14 Sept 2008 - 22:01

Eu am citit de Llosa doar Ratacirile fetei nesabuite, dar mi-a placut. Acum ma apuc de Elogiu mamei vitrege si revin cu detalii. Razz
Sus In jos
http://butterflyralu.blogspot.com
Fly
Mușteriu
Mușteriu
Fly


Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 25/08/2008

Mario Vargas Llosa Empty
MesajSubiect: Re: Mario Vargas Llosa   Mario Vargas Llosa I_icon_minitimeVin 19 Sept 2008 - 10:29

Subscriu la ce-a zis Alin despre Scrisori.
De-abia terminata, mi-a placut foarte mult; cred c-ar scrie bine critica Llosa : D
Sus In jos
DisPater
Mușteriu
Mușteriu
DisPater


Numarul mesajelor : 30
Localizare : Yoknapatawpha
Data de inscriere : 26/08/2008

Mario Vargas Llosa Empty
MesajSubiect: Re: Mario Vargas Llosa   Mario Vargas Llosa I_icon_minitimeVin 19 Sept 2008 - 16:37

Fly a scris:
Subscriu la ce-a zis Alin despre Scrisori.
De-abia terminata, mi-a placut foarte mult; cred c-ar scrie bine critica Llosa : D

de fapt llosa cam scrie critica. a se vedea "adevarul minciunilor" aparuta la humanitas prin 2006 (daca nu ma insel).
Sus In jos
irinutza26
De-al casei
De-al casei
irinutza26


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 114
Localizare : Middle of Nowhere
Data de inscriere : 18/08/2008

Mario Vargas Llosa Empty
MesajSubiect: Re: Mario Vargas Llosa   Mario Vargas Llosa I_icon_minitimeDum 28 Sept 2008 - 22:02

Llosa e singurul caruia i-am inceput sa-i citesc operele in ordine cronologica. Mi-a placut foarte mult "Orasul si cainii". Tehnica lui narativa e deosebita, insa necesita totodata multa atentie. "Casa verde" mi-a placut si ea, dar cred ca dupa asta am dobandit si un fel de blocaj literar la dansul. Poate trec peste el si o sa citesc in continuare.
Sus In jos
http://irinuta26.blogspot.com
aliaofdune
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 29/12/2008

Mario Vargas Llosa Empty
MesajSubiect: Re: Mario Vargas Llosa   Mario Vargas Llosa I_icon_minitimeLun 29 Dec 2008 - 19:58

Am citit de el acum vreo 2 luni "Ratacirile fetei nesabuite". Mi-a placut foarte mult stilul in care scrie. Cred ca imi voi mai lua carti de el. Eu zic sa incerci! Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mario Vargas Llosa Empty
MesajSubiect: Re: Mario Vargas Llosa   Mario Vargas Llosa I_icon_minitime

Sus In jos
 
Mario Vargas Llosa
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Discutii literare :: Despre autori-
Mergi direct la: