Book Pub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 cea mai buna muzica din filme

In jos 
+10
Jen
Thelma
Elle G.
irinutza26
ameer
Ana
Spadez
zak
wednesday
mickme
14 participan?i
AutorMesaj
mickme
Mușteriu
Mușteriu
mickme


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 22/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeLun 1 Sept 2008 - 13:54

muzica din coloana sonora a carui film v-a placut cel mai mult?!?! excludem filmele muzicale (hair, the wall, chicago, etc)

mie cel mai mult mi-a placut (si ascult si azi) muzica din:

Amelie
Requiem for a dream
The Piano


iar pe lista lunga ar mai fi Pulp Fiction, Trainspotting, Fightclub s.a.

voua??? Smile
Sus In jos
wednesday
De-al casei
De-al casei
wednesday


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : where the streets have no name
Data de inscriere : 25/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeLun 1 Sept 2008 - 14:18

Arizona Dream
The Darjeeling Limited
28 Days Later I love you
Reality Bites
nici Atonement n-a avut o coloana sonora rea
filmul unguresc Kontroll iarasi

edit: mi-am adus aminte si de In the Mood for Love
Sus In jos
zak
Mușteriu
Mușteriu
zak


Numarul mesajelor : 28
Localizare : burning tiger land
Data de inscriere : 05/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeLun 1 Sept 2008 - 16:39

wednesday a scris:

The Darjeeling Limited
...
edit: mi-am adus aminte si de In the Mood for Love

DA! You sir have impeccable taste!

Adaug si Space Odyssey la lista asta.
Sus In jos
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeLun 1 Sept 2008 - 17:05

Majoritatea filmelor cu o coloana sonora fenomenala, angajeaza pentru sectorul asta unul dintre cel mai mare " soundtrackeri " : Hans Zimmer ( 111 filme, primul datand 1984 )
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
Ana
Mușteriu
Mușteriu
Ana


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 40
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 05/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeLun 1 Sept 2008 - 20:49

Interesant topic...desi nu m-am lamurit dc vorbim aici de score sau de soundtrack Rolling Eyes mi-au placut Philip Glass in The Hours si Notes on a Scandal, Miles Davis in Ascenseur pour l'echafaud, Yann Tiersen- Amelie si Good Bye Lenin, Umebayashi- In The Mood for Love si 2046, Clint Mansell -Requiem for a Dream, Dario Marianelli- Pride&Prejudice, Atonement si Morricone pentru filmele lui Tornatore
Sus In jos
http://moonlightblues.wordpress.com/
Spadez
De-al casei
De-al casei
Spadez


Numarul mesajelor : 70
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeLun 1 Sept 2008 - 22:56

muzica compusa de Clint Mansell impreuna cu Kronos Quartet pentru " Requiem for a dream " e intr-adevar o capodopera a genului. Cool
Sus In jos
http://spadez.jubjub.ro
mickme
Mușteriu
Mușteriu
mickme


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 22/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeMar 2 Sept 2008 - 7:39

Spadez a scris:
muzica compusa de Clint Mansell impreuna cu Kronos Quartet pentru " Requiem for a dream " e intr-adevar o capodopera a genului. Cool

subscriu Smile
Sus In jos
ameer
De-al casei
De-al casei
ameer


Numarul mesajelor : 79
Varsta : 38
Localizare : imaginary homeland
Data de inscriere : 08/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeMar 2 Sept 2008 - 10:23

Lord of the Rings
Gladiator (Dap, Hans Zimmer rulz Wink Desi uneori e cam repetitiv - mi s'a intamplat sa imi dau seama ca e muzica lui la un film dupa cateva acorduri...)
Requiem for a dream
Snatch
Vanilla Sky
Grey's Anatomy
...si o anumita melodie din coloana sonora de la Barry Lyndon Very Happy

In general insa nu prea sunt atenta la soundtracks...
Sus In jos
http://meerchant.wordpress.com
irinutza26
De-al casei
De-al casei
irinutza26


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 114
Localizare : Middle of Nowhere
Data de inscriere : 18/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeMar 2 Sept 2008 - 12:52

In primul rand, Amelie! Yann Tiersen e fenomenal. Apoi Howard Shore pentru LOTR. Imi place si soundtrackul de la "Ultimul mohican". Grey's Anatomy a fost prilejul pentru a-i descoperi pe Travis, Ben Lee, Butterfly Boucher, Jem, Snow Patrol etc. A, si Hans Zimmer!
Sus In jos
http://irinuta26.blogspot.com
mickme
Mușteriu
Mușteriu
mickme


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 22/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeMar 2 Sept 2008 - 15:58

hm, vad ca toata lumea zice de hans zimmer (f ok dealtfel), asa ca ma simt obligat sa mentionez un mare nedreptatit (pe acest forum):

john williams (star wars, schindler`s list, etc etc, multe colaborari cu spielberg)

si poate basil poledouris (free willy and others)

Smile Smile Smile
Sus In jos
Elle G.
Mușteriu
Mușteriu
Elle G.


Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeMar 2 Sept 2008 - 16:50

soundtracks:
amelie
good bye lenin
lost in translation
k-pax
moulin rouge
pulp fiction
ma mai gindesc Smile
Sus In jos
http://elleg.wordpress.com/
Thelma
Mușteriu
Mușteriu
Thelma


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 23/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeJoi 4 Sept 2008 - 20:19

Bineinteles filmele lui Kusturica, dar mie mi-a placut si muzica din American Beauty, Nashul, Alearga Lola, alearga!, Valul pictat.
Amadeus al lui Milos Forman se pune?Pentru ca de multe ori l-am revazut pentru muzica aleasa atat de bine pentru fiecare secventa a filmului.
Sus In jos
Jen
Mușteriu
Mușteriu
Jen


Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeSam 13 Sept 2008 - 16:27

Nightmare before Christmas, desi nu stiu in ce categorie intra. Nu e chiar musical, desi se canta in el... In orice caz Danny Elfman e genial aici.
Sus In jos
http://books.mostly-harmless.ro
the_souldemon
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 37
Localizare : just between here, there and nowhere
Data de inscriere : 01/10/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeLun 6 Oct 2008 - 2:30

Requiem for a dream si Equillibrium. Am avut si alte preferinte (Crimson Tide, Gladiator etc.) dar ceea ce ascult acum este mereu ceea ce e cel mai bun , nu? Very Happy
Sus In jos
Adavar
Mușteriu
Mușteriu



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 39
Localizare : Jur
Data de inscriere : 09/10/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeLun 20 Oct 2008 - 11:44

subscriu la toate de pana acum (la in the mood for love aproape ca nici nu pot sa separ muzica de film, si mi se pare ca aduce un maaaare aport filmului; genial!!!), adaug coloana sonora a Dead Man (minunat! aceesi legatura foarte stransa intre muzica si film)!!! :8->: https://www.youtube.com/watch?v=n6aCMgy0ES4
Sus In jos
Thelma
Mușteriu
Mușteriu
Thelma


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 23/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeDum 2 Noi 2008 - 10:21

Am uitat sa mentionez ca am o slabiciune pentru melodiile Bond, James Bond, de la cele mai vechi pana la Garbage, Sheryl Crow, Tina Turner. Au un sound anume, inconfundabil, dovada si cea mai recenta, Alicia Keys si , who's the man, tipul de la White Stripes?
Sus In jos
mvs
De-al casei
De-al casei
mvs


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 46
Localizare : Bangkok
Data de inscriere : 17/08/2008

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeDum 6 Sept 2009 - 15:29

The Last of the Mohicans (1992)
The Matrix - toate trei
Sus In jos
http://www.mvs.ro
myhi-hatisjunk
Nou-Venit



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 32
Localizare : Pucioasa, Dambovita, Romania
Data de inscriere : 20/05/2010

cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitimeJoi 20 Mai 2010 - 15:12

Personal, cred ca felul in care percepem muzica din filme sau chiar muzica in general depinde foarte mult de sensibilitatea fiecaruia si de felul in care stie sa vizioneze un film ... phillip glass, yann tiersen. Am terminat de vizionat de curand primul sezon din "The vampire diaries" si chiar m-a impresionat soundtrack-ul, l-am downloadat si am descoperit multe trupe foarte ok chiar. Recomand.
Sus In jos
Continut sponsorizat





cea mai buna muzica din filme Empty
MesajSubiect: Re: cea mai buna muzica din filme   cea mai buna muzica din filme I_icon_minitime

Sus In jos
 
cea mai buna muzica din filme
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» muzica
» filme de vazut intr-o viata
» Ce muzica ascultati cand cititi?
» Buna
» Buna!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Cinematografie-
Mergi direct la: